Cyfrowe kompetencje w radiu – jak Fundusze Europejskie wspierają rozwój umiejętności osób z niepełnosprawnościami
Dla seniorów czy osób z niepełnosprawnością intelektualną korzystanie z nowoczesnych mediów jest bardzo ważne. Technologie cyfrowe mogą im ułatwiać codzienne życie. Warto więc się ich uczyć. Szansą na zdobywanie nowych umiejętności są szkolenia. Część z nich odbywa się dzięki Funduszom Europejskim. Przykładem może być internetowe radio SoVo, które powstało dzięki Programowi Polska Cyfrowa.
08.12.2023 | aktual.: 12.12.2023 10:18
Umiejętności cyfrowe pomagają nam się rozwijać. Są ważne dla życia osobistego i zawodowego. Pomagają w pracy i w nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi. Dotyczy to także osób o specjalnych potrzebach – seniorów czy osób z niepełnosprawnością intelektualną. To właśnie z myślą o nich powstało "SoVo – dostępne radio internetowe". Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Funduszy Europejskich.
SoVo – kreatywna forma szkoleń
SoVo – Sound & Voices – to internetowe radio otwarte dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstało dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), Fundacji Pro Cultura oraz Fundacji Zaczyn. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło 4,1 mln złotych. W ramach inicjatywy otwarto 30 oddziałów – 15 z nich działało na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, kolejne 15 w siedzibach PSONI. Radio prowadziły głównie osoby starsze oraz zmagające się z ograniczeniami intelektualnymi. Przy jego tworzeniu pomagali również studenci oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Praktyka czyni mistrza!
Celem projektu było przede wszystkim podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, szczególnie osób o specjalnych potrzebach. W szkoleniach wzięło udział ponad 5 tysięcy osób. Pracujący w radiu nauczyli się znajdować informacje w Internecie, edytować treści i rozmawiać za pomocą komputera. Wiedzę zdobywali w praktyce, podczas przygotowywania materiałów. Dzięki programowi uczestnicy dowiedzieli się, jak korzystać z czatów i relacji na żywo. Na potrzeby radia i portalu obrabiali zdjęcia, tworzyli materiały video. W ramach zajęć uczestniczyli w warsztatach i poznawali różne formy pisarskie. Dla wielu osób udział w programie był szansą na zdobycie nowych umiejętności. Był również okazją do pogłębiania relacji społecznych, pracy w zespole i sposobem na samotność.
SoVo dalej działa
Internetowe radio i portal SoVo wciąż działają. Wszyscy zainteresowani mogą dalej uczyć się i rozwijać swoje pasje. – Nadal pracuje zdecydowana większość Oddziałów Senioralnych. W planach mamy również powstanie nowych. Aktualnie w Adamowie na Lubelszczyźnie szkolimy grupę seniorów z montażu audio, wideo i technik dziennikarskich. To będzie nasz pierwszy oddział w tym województwie. W nadchodzącym roku zamierzamy zrekrutować kolejny i wyposażyć go w odpowiedni sprzęt. Wszystko to jest możliwe dzięki pozyskiwaniu kolejnych grantów. W dalszym ciągu prace prowadzone są także w kilku oddziałach z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Magdalena Janczewska z Fundacji Pro Cultura, redaktor naczelna radia i portalu SoVo.
Do tej pory powstało 1150 podcastów, ponad 120 materiałów wideo oraz ponad 100 tekstów poradnikowych. Wszystkie są dostępne na stronie www.radiosovo.pl. Pojawiają się tam też regularnie nowe treści.
Fundusze Europejskie wspierają rozwój kompetencji cyfrowych
Projekt internetowego radia otwartego dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną otrzymał pieniądze z programu Polska Cyfrowa 2014-2020. Był to pierwszy program, który wspierał rozwój cyfryzacji i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jego celem było też zwiększanie dostępu do szybkiego Internetu, tworzenie e-usług czy właśnie rozwijanie kompetencji cyfrowych. Te działania będą kontynuowane także w następnych latach. W nowym programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy przeznaczono na nie aż 2 mld euro. Na pieniądze z Unii Europejskiej mogą liczyć projekty wspierające rozwój kompetencji cyfrowych pracowników zaangażowanych w świadczenie usług, produktów czy procesów cyfrowych, m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa, gospodarki opartej na danych, dostępności cyfrowej. Szczegółowe informacje o programie i rodzaju wsparcia można znaleźć na stronie www.rozwojcyfrowy.gov.pl.