Cyfrowa wizja świata wg AMD

Rok 2006 był dla AMD bardzo udany. Pomimo ostrej konkurencji ze strony Intela, firma osiągnęła sukces na polu procesorów serwerowych Opteron. Z artykułów, które prezentowaliśmy w ubiegłych tygodniach mogliście się dowiedzieć szczegółów na temat planów procesowych Intela i AMD na bieżący rok. Co zaś AMD zamierza zaprezentować w kolejnych latach i jaka jest strategia firmy względem produktów elektroniki użytkowej? Czy przejęcie ATI doprowadzi do powstania procesora ze zintegrowanym rdzeniem graficznym i jeśli tak, to kiedy go zobaczymy? Podczas targów elektroniki użytkowej CES mieliśmy okazję porozmawiać z Philem Hesterem, szefem pionu technologicznego AMD, który odpowiedział na te i inne pytania.

18.01.2007 11:30

PC World Komputer: Rozmawialiśmy z twoimi kolegami w ATI o zaprezentowanej na targach CES nowej karcie telewizyjnej TV Wonder ( model digital calble tuner, który jako pierwsza karta na świecie pozwala na odbiór kablowej telewizji HDTV i jest wyposażony w czytnik kart warunkowego dostępu pozwalający na oglądanie także płatnych kanałów HD ) i o działaniach AMD dotyczących platformy AMD Live. Wygląda na to, że obie firmy, teraz już połączone pracują nad podobnymi zagadnieniami. Czy zauważasz różnice w podejściu dostawców płatnych treści do użytkowników elektroniki użytkowej i produktów komputerowych? Jak zapatrują się oni na kwestie bezpieczeństwa w Sieci i dystrybucji płatnych materiałów wśród użytkowników pecetów ?

Phil Hester: Moim zdaniem firmy zajmujące się dystrybucją filmów wideo wśród użytkowników PC nauczyły się bardzo dużo od koncernów, które dużo wcześniej rozpoczęły sprzedaż muzyki w Internecie. Dlatego też bardzo dużo uwagi przykłada się do całego łańcucha dystrybucji filmów, szczególnie wtedy, kiedy mówimy o filmach w wysokiej rozdzielczości. Firmy oferujące materiały w standardowej rozdzielczości nie są tak wyczulone na kwestie zabezpieczeń przed kopiowaniem. Problemy zaczynają się jeśli rozmawiamy o dystrybucji w Sieci wideo o wysokiej jakości technicznej ( HD ). Naszym zdaniem dużo dobrego w tej kwestii wprowadza nowy system operacyjny Vista, który ma rozbudowane funkcje DRM. Jeśli podłączymy do Visty przystawkę set-top box taką jak np. nasz zewnętrzny tuner HDTV TV Wonder ( piszemy o nim w osobnym materiale - http://www.pcworld.pl/news/104942.html - redakcja ), to okaże się, że taki tandem jest dobrze zabezpieczony przed nieautoryzowanym kopiowaniem
filmów, a to pozwala użytkownikom pecetów na uzyskanie dostępny do treści, które wcześniej ze względów bezpieczeństwa były niechętnie dystrybuowane w Sieci przez koncerny filmowe.

Dodatkowe usługi i łączenie urządzeń elektroniki użytkowej z komputerami moim zdaniem stwarza dużą szansę dla nas, specjalistów w segmencie procesorów 3D. Sądzimy, że praktycznie każdy widz, chciałby teraz dysponować interfejsem wykorzystującym możliwości graficznych procesorów 3D. Jeśli wrócisz wspomnieniami do początków komputerów PC to mniej więcej w połowie lat 80-tych dominowała generacja komputerów 286, do których można było dołączyć koprocesor matematyczny 287. Tylko niewielka część użytkowników kiedykolwiek kupiła koprocesor, ponieważ go nie potrzebowała. Podobna sytuacja dotyczyła procesorów 386. Dopiero zintegrowanie tego elementu w procesorach 486 doprowadziło do tego, że system operacyjny i aplikacje zaczęły standardowo obsługiwać ten dodatek. Myślę, że z podobną sytuacją mamy teraz do czynienia w segmencie grafiki 3D. Moim zdaniem do 2009 roku każdy komputer PC będzie wyposażony w układ graficzny 3D. Nie tylko gracze lecz każdy użytkownik otrzyma standardowo grafikę 3D i to bez konieczności
kupowania dodatkowej karty graficznej.

Jeśli popatrzysz na produkty prezentowane na tegorocznych targach CES, to okaże się, że praktycznie każde urządzenie elektroniki użytkowej zmierza w kierunku integracji z pecetem. Telewizory HD wyposażane są w nowe elementy wyposażenia ze świata PC, nie mówiąc już o nowoczesnych konsolach gier. Widać, że pecet jest wręcz stworzony do tego, aby w świecie elektroniki użytkowej odgrywać najistotniejszą rolę. Wydaje mi się jednak, że urządzenia elektroniki użytkowej wymagają całkowicie nowych procesorów, które będą różniły się od produktów PC. Myślę tu o naszym nowym procesorze, który nazywamy APU - Accelerated Processing Unit. Ma to być układ, który korzysta z najlepszych rozwiązań architektury x64, obsługuje rozszerzenia 64-bitowe i dodatkowo może przetwarzać grafikę.Kiedy takie procesory będą gotowe do stosowania w elektronice użytkowej i jakie inne technologiczne zmiany są konieczne aby trwale połączyć komputery i np. telewizory?

Nie mamy jednego słusznego poglądu na to jak ma wyglądać centrum domowej rozrywki. Wydaje mi się, że ludzie powiedzą Ci że istnieją trzy takie centra w domu. Jedno to oczywiście pecet, drugim może być przystawka set-top box, trzecim konsola gier i coraz częściej również urządzenia przenośne, które towarzyszą w podróży. W związku z tym naszym celem nie jest mówienie ludziom, które z tych centrów ma być najlepsze i pełnić rolę domowego centrum multimedialnego. Koncentrujemy się na dostarczeniu zestawu usług i aplikacji, które pozwolą na wzajemną współpracę tych urządzeń najlepiej jak się da.

[

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11606/amd_tuner-big.jpeg',800,600) )
TV Wonder Digital Cable Tuner

Czy podczas przyszłorocznych targów CES zobaczymy także połączone ze sobą procesory i układy graficzne?

Tak, w przyszłym roku zobaczycie jak pewne elementy obu układów zostaną połączone w jednym procesorze. Pierwsze procesory ze zintegrowaną grafiką w formie prototypów planujemy zaprezentować pod koniec 2008 roku, a do produkcji w prowadzić pod koniec 2009 roku. Poprzez prowadzone już rozmowy z naszymi klientami ustaliliśmy, że na początku procesory takie najlepiej sprawdzą się w notebookach. Właśnie tam uwidaczniają się ich ogromne zalety - energooszczędność i oszczędność miejsca.

Widząc jakie urządzenia królują na CES, jak oceniasz postęp w integracji pecetów ze światem telewizorów i innych pokrewnych urządzeń?

Dla mniej targi to dowód że już się to stało. Jeśli sięgniesz pamięcią cztery, pięć lat wstecz to pamiętasz, że wtedy w Las Vegas w tych samych salach wystawowych, miesiąc po miesiącu mieliśmy targi komputerowe Comdex i następujący po nim CES. Teraz targi są jedne i znajdziesz na nich wystawców, którzy wcześniej występowali oddzielnie. Te wszystkie nowoczesne telewizory HD o rozdzielczościach 1920x1080 pikseli mają teraz wbudowane układy graficzne, które do niedawna mogłeś znaleźć w topowych, pecetowych kartach graficznych. I spójrz na nasz nowy tuner telewizyjny. Daje użytkownikowi PC możliwości, które do niedawna mieli tylko użytkownicy elektroniki użytkowej. A jeśli pomyślisz o tych wszystkich telefonach komórkowych wyposażonych w nasz procesor graficzny Imageon to zauważysz, że są one w stanie wyświetlać płynnie filmy, dokonywać obróbki audio i poprawiać jakość zdjęć cyfrowych, czyli realizują zadania takie same jak pecet.

Czy jest coś jeszcze co musi się zmienić aby te wszystkie nowe produkty trafiły w gusta klientów, może niższe ceny? Często zdarza się też że firmy prezentują nowości i przez kolejne dwa albo trzy lata musimy czekać na wprowadzenie nowych funkcji do finalnych produktów, co powoduje irytację odbiorców.

Myślę że takim kluczowym elementem, który decyduje o popularności danego urządzenia jest prostota jego obsługi. Ludzie chcą używać modeli do których obsługi nie jest konieczne przeczytanie instrukcji grubości książki telefonicznej. Oczywiście także ceny są istotne, ale jeśli pójdziesz dzisiaj do sklepu i zobaczysz, jak potaniały aparaty cyfrowe czy o ile mniej płacimy dziś za gigabajt pamięci to moim zdaniem dojdziesz do wniosku, że już teraz ceny są bardzo przystępne dla użytkowników mieszkających w rozwiniętych państwach. W krajach biedniejszych zobaczysz, że najistotniejszym kryterium wyboru jest cena i to powoduje, że naszym zdaniem ludzie ubożsi wcale nie będą decydowali się na kupno komputerów PC, który są dla nich za drogie. Osoby te będą jednak nadal chciały mieć dostęp do informacji i mogą ją otrzymać za pośrednictwem innych, tańszych urządzeń. Przykładem są telefony komórkowe, których użytkowanie może być bardzo tanie np. dzięki reklamom przerywającym rozmowy, lecz jednocześnie obniżającym ich
koszt. Dlatego sądzę, że rozwój technologiczny w poszczególnych krajach będzie różny i produkty, które go będą napędzały także będą zróżnicowane.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)