Trwa ładowanie...
13-10-2010 16:36

Cyberwojna naprawdę nam grozi

- Groźba cybernetycznego ataku, którego skutkiem byłoby sparaliżowanie infrastruktury kraju jest realna i wiarygodna - powiedział szef brytyjskiej agencji wywiadowczej, zajmującej się podsłuchem i łącznością Ian Lobban. Dyrektor brytyjskiego centrum nasłuchu (GCHQ) mówił o zagrożeniach internetowych na spotkaniu w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych w Londynie.

Cyberwojna naprawdę nam groziŹródło: AFP, fot: Jim Watson
d3f0svl
d3f0svl

Lobban przyznał też, iż rozwój informatyki, a zwłaszcza internetu spowodował, że działalność szpiegowska stała się tańsza i szerzej dostępna zarówno dla agend rządowych, jak i dla świata przestępczego.

Szef GCHQ przyznał, że dużym wyzwaniem dla brytyjskich ekspertów, zajmujących się zabezpieczaniem systemów komputerowych, jest rosnąca rola internetu w kontaktach między rządem a obywatelami.

Cyberwojna?

Powiedział też, że kraje posługują się już środkami wojny cybernetycznej i wzywał w tym kontekście do nieustannej czujności. Ocenił, że 80 proc. zagrożeń dla bezpieczeństwa systemów komputerowych da się wyeliminować. Trzeba w tym celu dbać o uaktualnianie zabezpieczeń i pilnować, by niepowołani ludzie nie mieli do tych systemów dostępu. Pozostałe 20 proc. zagrożeń uznał jednak za "kompleksowe" i trudne do zneutralizowania.

Wyeliminowanie tych najtrudniejszych 20 proc. zagrożeń wymagać będzie prac nad nowymi technologiami, inwestycji w ludzi oraz nowatorskiej współpracy rządu, tajnych służb i firm - podkreślił szef GCHQ.

d3f0svl

Lobban ostrzegł, że gospodarcza pomyślność W. Brytanii będzie w przyszłości zależała od tego, czy kraj będzie dysponował skutecznym systemem obrony przed cybernetycznymi atakami. Praca nad takim systemem musi opierać się na współdziałaniu wywiadu, rządu i branży telekomunikacyjnej - zastrzegł.

Cyfrowa obrona gospodarki

- Cybernetyczne bezpieczeństwo nie może być tylko wąsko pojętą kwestią, którą zajmują się służby wywiadowcze. Jest to szeroko rozumiana kwestia ekonomiczna wymagająca całościowego podejścia - wyjaśnił.

- Nowoczesna gospodarka oparta na wiedzy będzie kwitnąć tylko, jeśli zabezpieczy się przed kradzieżą własności intelektualnej, będącej sednem nowoczesnych technologii i innych kreatywnych sektorów gospodarki. Taka gospodarka musi utrzymać spójność swoich usług finansowych i komercyjnych - dodał Lobban.

Gospodarki państw, które będą skutecznie bronić się przed atakami cybernetycznymi, będą miały konkurencyjną przewagę nad tymi, które są słabo zabezpieczone - podkreślił. Wskazał też, że zabezpieczanie systemów komputerowych jest szybko rozwijającym się segmentem gospodarczym i wyraził opinię, że partnerstwo służb wywiadowczych, rządu i przemysłu jest kluczem do jego rozwoju.

d3f0svl

Tysiąc ataków na miesiąc

Lobban ujawnił, że systemy komputerowe rządu brytyjskiego są atakowane średnio tysiąc razy miesięcznie.

Wskazał, że skala przestępczości komputerowej jest trudna do oszacowania, ale wyrządzane przez nią straty sięgają miliardów funtów. Wykradzione przez hakerów dane osobowe można kupić w internecie za niewielkie pieniądze. Celem ataków jest też własność intelektualna.

- Groźba cybernetycznego ataku, którego skutkiem byłoby sparaliżowanie infrastruktury kraju jest realna i wiarygodna - zaznaczył Lobban. Szef GCHQ nazwał przestępczość komputerową "działalnością o niskim stopniu ryzyka i potencjalnie dużych zyskach", przyciągającą kreatywne jednostki.

d3f0svl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f0svl
Więcej tematów