PolskaĆwiczenia wojskowe Crystal Eagle - 1200 żołnierzy z 18 państw

Ćwiczenia wojskowe Crystal Eagle - 1200 żołnierzy z 18 państw

Blisko 1200 żołnierzy z 18 państw ćwiczy na duńskim poligonie. - Ćwiczenia Crystal Eagle mają przygotować żołnierzy i dowództwo do planowania i przeprowadzania operacji reagowania kryzysowego - powiedział dowódca ćwiczeń generał dywizji Bogusław Samol.

Ćwiczenia wojskowe Crystal Eagle - 1200 żołnierzy z 18 państw
Źródło zdjęć: © PAO HQ MNC NE

09.05.2012 | aktual.: 14.05.2012 08:10

Żołnierze, w tym większość oficerów Kwatery Głównej Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ze Szczecina, bierze udział w manewrach Crystal Eagle w duńskiej bazie Nymindegab.

Podczas wideokonferencji Samol, który jest również Zastępcą Dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, powiedział, że "ćwiczenia mają przygotować oficerów naszego korpusu i ćwiczących dowódców jednostek ze sztabami, stanowiskami dowodzenia do planowania i organizowania działań poza granicami kraju podczas reagowania kryzysowego. Ćwiczą stanowiska dowodzenia pięciu jednostek z pięciu krajów".

- To jest nie tylko ćwiczenie na mapach i w pomieszczeniach, ale są to działania na bazie stworzonej sytuacji, które mogą mieć miejsce w Afganistanie. Do ćwiczenia wykorzystujemy systemy komputerowe wspomagające proces ćwiczenia, ale również systemy dowodzenia na polu walki. Wykorzystywany jest polski system dowodzenia Szafran. Nie uczestniczą w ćwiczeniach pododdziały na wozach bojowych i artyleria, bo to nie jest cel ćwiczeń - powiedział Samol.

Afgańskie symulacje

Korpus w 2007 r. i 2010 r. brał udział w operacji w Afganistanie. Doświadczenia zdobyte podczas misji wykorzystywane są w ćwiczeniach. - W Afganistanie nie ma czasu na pomyłki. Jedna błędna decyzja, która jest podjęta na podstawie błędnej oceny sytuacji, może powodować trudne do przewidzenia konsekwencje - dodał Samol.

Scenariusz ćwiczeń odzwierciedla sytuacje, z którymi żołnierze spotkali się wcześniej w Afganistanie. Są to nie tylko akcje bojowe, ale również demonstracje, zamieszki uliczne czy akcje pomocy dla Afgańczyków.

Podczas ćwiczeń duńskie koszary Nymindegab, Varde i Oksbol są miejscem stacjonowania żołnierzy tworzących fikcyjne siły Aurigan Force (AUFOR), które zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia biorą udział w operacji reagowania kryzysowego w kraju Auriga.

Polacy na ćwiczeniach

Wśród ćwiczących formacji znajdują się polskie: 2. Brygada Zmechanizowana i 9. Pułk Rozpoznawczy, jak również 2. Duńska Brygada, 12. Niemiecka Brygada, 2. Pułk Kawalerii ze Stanów Zjednoczonych, słoweński Batalion Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia oraz Wielonarodowy Batalion Żandarmerii Wojskowej - pod dowództwem polskiego oficera i z polskimi żołnierzami.

Ćwiczenie zabezpiecza Brygada Wsparcia Dowodzenia ze Stargardu Szczecińskiego wraz z podległymi jej batalionami z Polski i Niemiec. Ponad 200 żołnierzy i pracowników WKPW oraz innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym przybyło do Danii już pod koniec kwietnia, by przygotować się do manewrów.

Największe ćwiczenia od czterech lat

Oprócz trzech państw założycielskich Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - Danii, Niemiec i Polski - w ćwiczeniu CE12 udział biorą żołnierze z Austrii, Czech, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Włoch.

Manewry Crystal Eagle 2012 są największymi ćwiczeniami Korpusu od 2008 r. W tym czasie Kwatera Główna Korpusu stacjonuje w Danii.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano w 1999 r., w jego skład wchodziły wówczas trzy kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku - Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 - Słowacja i Czechy, USA w 2006 r., Rumunia w 2008 roku i Słowenia w 2009 r.

Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)