Cudzoziemcy w polskiej policji? Bosak ostro reaguje
- Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo - oświadczył jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. Wicemarszałek Sejmu odniósł się do doniesień, jakoby w polskiej policji rozważano możliwość zatrudniania osób, które nie są polskimi obywatelami.
23.04.2024 02:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ubiegły czwartek radio RMF FM opublikowało informację o możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami. Według ustaleń rozgłośni "w kręgu zainteresowania polskiej policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji", a powodem jest m.in. zapaść kadrowa w policji.
- Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo, które powinno być obwarowane dużymi wymaganiami tak, żebyśmy mieli pewność, że nie trafia to obywatelstwo w niepowołane ręce, bo na mocy polskiej konstytucji, obywatelstwa już się cofnąć nie da - powiedział w poniedziałek Krzysztof Bosak na konferencji prasowej.
Podkreślił, że "to, co rozważa teraz Komenda Główna Policji czy MSWiA, może tylko pogłębić zapaść kadrową w policji". - Jest to jakieś całkowite nieporozumienie (...) Bo jak się rozniesie informacja o takich obniżaniu wymagań, że można być z obcym paszportem i bez polskiego paszportu, i przyjść pracować dla policji, to coraz mniej Polaków będzie chciało w tej formacji pracować - przekonywał wicemarszałek Sejmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policja chce zachęcić Polaków do służby
Jak informowały WP Finanse, liczba policyjnych wakatów była duża już pod koniec 2023 r., a na początku 2024 r. jeszcze się zwiększyła. MSWiA bije na alarm, że pod względem kadrowym polskie służby mundurowe wróciły do sytuacji z lat 90.
Rząd opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o policji, ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Celem nowelizacji jest zwiększenie możliwości pozyskiwania kandydatów do służby.
Na czym polegają udogodnienia dla zainteresowanych pracą w służbach mundurowych? Projekt zakłada tworzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym. Absolwenci takich szkół będą mieli później uproszczoną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego.
Przeczytaj również: