Trwa ładowanie...
dyhvlth

CSU: zmniejszyć świadczenia socjalne dla uchodźców. "To ich przyciąga do Niemiec"

Politycy bawarskiej CSU uważają, że uchodźcy w Niemczech dostają zbyt wysokie świadczenia socjalne. Domagają się też obowiązkowych badań lekarskich mających potwierdzić wiek młodocianych imigrantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem polityków CSU pomoc socjalna przyciąga imigrantów do Niemiec.
Zdaniem polityków CSU pomoc socjalna przyciąga imigrantów do Niemiec. (Forum)
dyhvlth

Współrządząca Niemcami bawarska partia CSU ponownie chce zaostrzać kurs w polityce migracyjnej. Jak donosi monachijska gazeta "Münchner Merkur", sprawa ta ma być dominującym wątkiem dokumentu programowego, który CSU zamierza przyjąć na rozpoczynającej się w tym tygodniu partyjnym kongresie.

- Chcemy ograniczyć świadczenia, aby Niemcy przestały być magnesem dla uchodźców z całego świata - powiedział gazecie szef grupy parlamentarnej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt. Jak stwierdził, Niemcy są wobec uchodźców najhojniejsi w Europie, co stanowi niepotrzebną zachętę do przyjazdu.

Zobacz też: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Dobrindt zasugerował, aby wydłużyć z 15 do 36 miesięcy okres, w którym osoby ubiegające się o azyl otrzymują pomniejszone zasiłki, pokrywające jedynie podstawowe potrzeby. Obecnie po 15 miesiącach zasiłki podnoszone są do poziomu zbliżonego do normalnych świadczeń socjalnych.

dyhvlth

Badania obowiązkowe?

W dokumencie programowym CSU będzie także domagać się wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich mających potwierdzić wiek młodocianych imigrantów. Urzędnicy imigracyjni często mają bowiem problem z ustaleniem prawdziwego wieku uchodźców, którzy - nie mając dokumentów - podają się za nieletnich. W ten sposób mogą liczyć na większe wsparcie ze strony państwa. Trudniej jest także wydalić ich z kraju.

Dyskusja na ten temat rozgorzała po tragedii, do której doszło pod koniec grudnia w Nadrenii-Palatynacie. Młody uchodźca z Afganistanu zabił tam 15-latkę. Podejrzany utrzymuje, że jest nieletni, choć są co do tego wątpliwości.

dyhvlth

Izba lekarska: to naruszenie godności

Za obowiązkowymi badaniami lekarskimi określającymi wiek opowiedział się m.in. minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann. W rozmowie z gazetą "Berliner Morgenpost" stwierdził, że nie może być tak, iż osoba, której wiek nie jest dokładnie znany, traktowana jest jak nieletnia i korzysta ze związanych z tym przywilejów. - Dlatego badanie wieku musi odbywać się od razu przy wjeździe do kraju - powiedział.

Pomysł skrytykowała jednak niemiecka Izba Lekarska. Jej przewodniczący Frank Montgomery powiedział "Sueddeutsche Zeitung" że przeprowadzanie badań u wszystkich uchodźców byłoby naruszeniem ludzkiej godności. - Przeprowadzenie badań rentgenowskich bez wyraźnych wskazań to naruszenie cielesnej nietykalności - ocenił. Politycy CSU sugerowali wcześniej badania rentgenowskie jako jedną z metod określania wieku młodocianych uchodźców.

Wojciech Szymański/RTR/Berliner Morgenpost/sueddeutsche.de

Przeczytaj też:
Rozmowy ws. nowego rządu RFN. Partie ustaliły rozkład jazdy
Niemcy wydalają kolejnych Afgańczyków
Syryjczyk, jego 4 żony i 23 dzieci: wszyscy na socjalu

dyhvlth

Podziel się opinią

Share

dyhvlth

dyhvlth
Więcej tematów