Covid wraca. Tak źle nie było od pół roku

Blisko tysiąc pacjentów w polskich szpitalach choruje na Covid, jednak według specjalistów rzeczywista skala zjawiska jest nawet cztery razy większa. Tak złych statystyk nie było w Polsce od ponad pół roku. Najczęściej z koronawirusem borykają się osoby między 60. a 80. rokiem życia.

Covid. Zdjęcie ilustracyjne
Covid. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
oprac. MMIK

Według informacji przekazanych przez Interię, tak trudna sytuacja z Covid-19 była w Polsce ponad pół roku temu. W ubiegłym tygodniu rejestrowano średnio ponad tysiąc infekcji dziennie. Z kolei reporter RMF FM Michał Dobrołowicz przekazał, że obecnie w polskich szpitalach przebywa ponad 900 osób zakażonych koronawirusem.

Niedokładne szacunki

Jak przestrzegają specjaliści, rzeczywista skala problemu jest dużo poważniejsza niż pokazują statystyki. Nie wszystkie wyniki testów są bowiem rejestrowane w oficjalnym systemie. Nie trafiają tam przypadki, w których zakażeni wykonują testy w kierunku koronawirusa w warunkach domowych. Zdaniem internisty Piotra Ligockiego, cytowanego przez RMF FM, oficjalne dane należy pomnożyć trzy, a nawet cztery razy.

Jeszcze rok temu w analogicznym okresie liczba chorych na Covid była mniejsza. W tym sezonie zakażeni koronawirusem skarżą się na objawy sugerujące grypę. "Wiele osób przychodzi z infekcjami, które wyglądają jak grypa, ale są Covidem. Covid-19 objawia się teraz silnym bólem głowy, zwłaszcza w okolicy czoła i zatok. Ten ból można porównać do migreny, tylko że migrena obejmuje całą głowę, a tu mówimy o konkretnej lokalizacji, tuż nad nosem. Do tego dochodzi objaw, jakim jest ból gardła, katar. To też osłabienie, pacjenci skarżą się na brak sił" - przekazuje Ligocki w rozmowie z RMF FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Specjalista ostrzega, by nie bagatelizować koronawirusa. Choć obecnie Covid jest traktowany jako normalna choroba wirusowa i nie wiążą się z nim obostrzenia, to szpitale powinny być przygotowane do przyjęcia zwiększonej liczby pacjentów.

Seniorzy najbardziej narażeni

Dodatni wynik testów najczęściej wychodzi u osób w wieku od 60 do 80 lat - informuje Ministerstwo Zdrowia. W listopadzie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w woj. podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Zwiększa się także liczba zgonów w Polsce w związku z Covid-19. Zjawisko to można zaobserwować już od końca września. Dane pokazują, że wiek jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka poważnego przebiegu Covid-19. Mediana wieku osób, które zmarły w listopadzie z powodu koronawirusa wynosi 81 lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)