Covid powróci z północy? Kontrofensywa koronawirusa w Finlandii
Fińska służba zdrowia jest przeciążona. W zastraszającym tempie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówią lekarze.
13.11.2023 11:06
Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, THL) informuje o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem i dominacji nowego wariantu EG.5, będącego następcą Omikrona. Liczba zarażonych pacjentów wymagających hospitalizacji stale rośnie. Głównie są to osoby starsze i cierpiące na choroby współistniejące.
Trudna sytuacja w całym kraju
W Karelii Północnej na wschodzie kraju sytuacja jest bardzo dynamiczna. - Zmienia się praktycznie z każdym dniem - mówi Susanna Wilèn, dyrektor ds. usług zdrowotnych i opieki medycznej. Podkreśla przy tym, że w miniony piątek było wręcz krytycznie. Zgłoszenia o kolejnych chorych wymagających natychmiastowej opieki lekarskiej spływały przed weekendem zarówno ze szpitalnych oddziałów ratunkowych, jak i placówek dla osób starszych w regionie. Koronawirusa wykryto również u wielu członków personelu.
Jak podaje "Ilta-Sanomat", również w południowo-zachodniej części Finlandii oddziały szpitalne są przeludnione. Nie inaczej jest w środkowej części kraju, gdzie dyrekcje szpitali podjęły decyzję o przesunięciu w czasie niektórych zabiegów z powodu dużej liczby pacjentów z covidem. Tymczasem Tuija Leino, główny lekarz THL, przewiduje, że to dopiero początek - szczyt zachorowań ma nastąpić na przełomie roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczepionki nie dla każdego
- Gorączka i kaszel, katar, bóle mięśni - wylicza objawy towarzyszące nowemu wariantowi koronawirusa Susanna Wilèn. - Niektórzy pacjenci mówią, że jest ciężej niż poprzednim razem, gdy zachorowali - dodaje.
W związku ze wzrostem zachorowań na zachodzie kraju zorganizowano dodatkową akcję szczepienia dla mieszkańców. Dotyczy to jednak wyłącznie osób po 75. roku życia.
Fiński Instytut Zdrowia zaleca przyjęcie dawki przypominającej, ale nie dla wszystkich. Zaszczepić powinny się osoby powyżej 65. roku życia, pełnoletni należący do grupy podwyższonego ryzyka lub młodzież powyżej 12 lat z mocno obniżoną odpornością.
Źródło: THL, "Ilta-Sanomat"