COVID-19. Przełomowe odkrycie
Naukowcy zidentyfikowali cząsteczki, które silnie hamują replikację wirusa SARS-CoV2 w ludzkich komórkach nabłonka płuc. Odkrycie może pomóc w poszukiwaniu nowych metod leczenia oraz leków, które już istnieją, a mogą być skuteczne przeciw COVID-19.
Specjaliści z Georgia State University, szukając leku przeciw nowemu koronawirusowi, przetestowali małe cząsteczki, które mogą zaburzać metabolizm kwasów tłuszczowych oraz enzym VPS34, zaangażowany w działanie błon komórkowych.
Wybrali te właśnie cele, ponieważ wirusy wykorzystują błony komórkowe do zakażania i potrzebują kwasów tłuszczowych do replikacji.
Ograniczenie aktywności VPS34 oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych silnie osłabiło namnażanie się SARS-CoV2 w hodowanych w laboratorium komórkach ludzkiego nabłonka płuc.
"Kto jest miękiszonem?". Minister z obozu Ziobry ostro o sporze z UE
Eksperymenty pokazały, że zaatakowanie VPS34 zaburzyło wczesny etap cyklu namnażania koronawirusa. Możliwe jest także, że enzym ten umożliwia późniejsze tworzenie specjalnych struktur w komórce niezbędnych zarazkowi do replikacji.
Badacze odkryli także konkretne ścieżki metabolizmu kwasów tłuszczowych kluczowe dla cyklu życiowego wirusa.
Przeczytaj również: Szczepienia przeciw COVID-19. Pfizer o trzeciej dawce i wariancie Delta
"Badanie to pokazuje rolę enzymu VPS34 oraz kwasów tłuszczowych w replikacji SARS-CoV2 i wskazuje na obiecujące ścieżki prac nad nowymi terapiami" - twierdzi prof. Christopher Basler, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie "Cell Report".