Trwa ładowanie...

COVID-19. KE nie kupi 100 mln szczepionek

AstraZeneca nie sprzeda do Europy dodatkowych 100 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Na zakup nie wyrazi zgody Komisja Europejska, o czym poinformowała w komunikacie w czwartek 22 kwietnia. Tym samym nie skorzysta z wykorzystania zapisów poprzedniej umowy.
Share
KE nie chce dodatkowych dawek szczepionek AstraZeneki
KE nie chce dodatkowych dawek szczepionek AstraZenekiŹródło: PAP, Fot: PAP/EPA/FEHIM DEMIR
d1o7vsu

O oświadczeniu Komisji Europejskiej ws. zakupu dodatkowych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca poinformował rzecznik tej instytucji Stefan De Keersmaecker. Jak podaje PAP, stwierdził on, że termin na skorzystanie z opcji zakupu dodatkowych dawek preparatu - co zapisano w umowie z producentem - już upłynął, "a Unia Europejska nie planowała skorzystać z możliwości dodatkowego zakupu".

Agencja przypomina, że KE poprzednio zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek. Z tej liczby 100 milionów było opcjonalne.

Jednocześnie przedstawiciele komisji nie wykluczyli, że zakupione zostaną szczepionki koncernu Johnson&Johnson. Zgodnie bowiem z umową z tym koncernem KE zamówiła już 200 milionów dawek i może zamówić dodatkowych 200 milionów.

d1o7vsu

Obostrzenia. Wiemy, kiedy pożegnamy się z maseczkami. Ale są warunki

Szykuje się pozew przeciwko AstraZenece

Podczas czwartkowej konferencji poruszono także sprawę ewentualnego pozwania AstraZeneki. Komisja Europejska przygotowuje się bowiem do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko producentowi za niedotrzymywanie zobowiązań kontraktowych.

d1o7vsu

Z komunikatu PAP wynika, że firma dostarczyła 30 milionów dawek preparatu na Covid-19 do krajów UE. Zgodnie z umową miało to być jednak 100 mln dawek.

Czytaj także: Niemcy kupią 30 milionów dawek Sputnika

"De Keersmaecker zaznaczył też, że KE jak dotąd nie podjęła decyzji o pozwaniu firmy AstraZeneca w związku z niewywiązywaniem się jej z podpisanych umów. Dodał, że taka decyzja zostanie podjęta w porozumieniu z państwami członkowskimi UE" - czytamy.

Czytaj również: Pierwszy kraj w Europie wprowadza podróżnicze certyfikaty "covidowe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o7vsu

Podziel się opinią

Share
d1o7vsu
d1o7vsu
Więcej tematów