Trwa ładowanie...

Pierwszy kraj w Europie wprowadza podróżnicze certyfikaty "covidowe"

Francja jest pierwszym krajem w Europie, który rozpoczął testowanie cyfrowego certyfikatu podróżnego COVID-19. System najpierw będzie wykorzystywany podczas lotów na Korsykę i do departamentów zamorskich.

Cyfrowe certyfikaty w drodzeCyfrowe certyfikaty w drodzeŹródło: GETTY, fot: Vladimir Vladimirov
d4clecb
d4clecb

Aplikację TousAntiCovid można pobrać we Francji już od poprzedniego roku. Do tej pory służyła przede wszystkim do ostrzegania obywateli przed zagrożeniem epidemicznym, na przykład informując o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Teraz została zaktualizowana w ten sposób, że na telefonach komórkowych podróżnych przechowuje także negatywne wyniki testu na COVID-19.

Według informacji gazety "Le Monde" od 29 kwietnia dodatkowo będzie można do niej wprowadzić cyfrowe świadectwa szczepień. W niedalekiej przyszłości system ma także umożliwiać uczestnictwo w wydarzeniach publicznych, takich jak koncerty, festiwale i targi. Wątpliwe jednak, żeby za jego pomocą można było wejść do baru czy restauracji.

Jak powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji Cedric O, francuski cyfrowy certyfikat podróżny ma stanowić część "skonsolidowanego i znormalizowanego" ogólnoeuropejskiego systemu, na którego powstanie zgodziły się już wcześniej wszystkie kraje członkowskie UE. Będzie go można pobrać na telefon w formie pliku PDF i używać także jako kodu QR. Aplikacja została już ściągnięta przez blisko 15 milionów Francuzów.

Zielone certyfikaty w drodze

Wcześniej kraje UE zgodziły się na wspólny system cyfrowych "zielonych certyfikatów" o szczepieniu, wykonanym teście na COVID-19 lub odporności nabytej wskutek przebytej choroby. Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział w poprzednim tygodniu, że oczekuje, iż unijne zaświadczenie zostanie uruchomione przed 21 czerwca. Na wprowadzeniu certyfikatów zależy przede wszystkim krajom z południa Europy, czerpiących spore zyski z turystyki, których gospodarki zostały zdewastowane przez pandemię - podkreśla "The Guardian".

d4clecb

Na razie poszczególne państwa Starego Kontynentu testują własne systemy, które mają zastosowanie wewnątrzkrajowe, ale nie podróżnicze. Dania uruchomiła paszport "Coronapas", który umożliwia obywatelom dostęp do niektórych usług m.in. fryzjera, salonu kosmetycznego, szkoły jazdy czy wejścia na stadion piłkarski. Holandia z kolei testuje program o nazwie "Powrót do życia", który umożliwia uczestnictwo w wydarzeniach publicznych, pod warunkiem, że test wykonano tego samego dnia i jego wynik został zarejestrowany w aplikacji.

Francuskie testy atomowe. Po latach ujawnili przerażającą prawdę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4clecb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4clecb
Więcej tematów