Coraz więcej zakażonych HIV
Największy wzrost liczby nowych zakażeń
wirusem HIV w roku 2003 zanotowano w Europie Wschodniej i w Azji
Centralnej - od 180 do 280 tys. W krajach byłego ZSRR 80%
nosicieli HIV nie ukończyło 30. roku życia - wynika z ONZ-owskiego
raportu na temat AIDS, przedstawionego w Warszawie.
Na świecie liczba zarażonych wzrosła o 5 mln. Najwięcej nosicieli wirusa HIV było w Afryce sub-saharyjskiej (od 3 do 3,4 mln), w Azji południowej i południowo-wschodniej oraz w Europie Wschodniej i w Azji Centralnej. Na świecie z HIV/AIDS żyje ok. 40 mln osób, w tym 2,5 mln dzieci poniżej 15. roku życia. Z powodu AIDS zmarło w tym roku 3 mln osób (w tym 500 tys. dzieci).
Najszybciej AIDS rozprzestrzenia się w: Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie, w krajach bałtyckich (Estonia, Łotwa i Litwa), a także w Kirgizji i Uzbekistanie. Do rozwoju epidemii przyczyniają się - jak powiedziała koordynatorka programu HIV/AIDS w warszawskim biurze ONZ, Aleksandra Duda - zachowania ryzykowne: dożylne stosowanie narkotyków i seks bez zabezpieczeń (zwłaszcza u ludzi młodych).
Na Ukrainie 25% stwierdzonych zakażeń HIV dotyczy ludzi poniżej lat 20, na Białorusi 60% zakażonych nie przekroczyło 24. roku życia, a w Kazachstanie i w Kirgizji ponad 70% osób tzw. seropozytywnych ma mniej niż 30 lat.
Szybko przybywa chorych na AIDS kobiet. Jak powiedziała Aleksandra Duda, jeszcze 10 lat temu liczba kobiet-nosicieli HIV była minimalna; obecnie kobiety stanowią 59% zarażonych.
Zdaniem specjalisty chorób zakaźnych dr Rogowskiej-Szadkowskiej, liczba tych zakażeń wzrasta zarówno ze względu na budowę anatomiczną kobiet (zakażenie przenosi się łatwiej niż u mężczyzn), jak i na przemoc seksualną. Dotyczy to przede wszystkim handlu kobietami, gwałtów w konfliktach zbrojnych.
Zdaniem szefowej centrum Praw Kobiet, Urszuli Nowakowskiej, świadome zakażenie innej osoby powinno być ścigane przez państwo z urzędu i powinna za nie grozić kara (jak to jest przewidziane w Kodeksie karnym za świadome narażenie życia innej osoby) do 3 lat więzienia.