Coraz więcej polskich firm bankrutuje
Niemal 700 polskich firm ogłosiło upadłość w ubiegłym roku - wynika z opublikowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych raportu "Procesy upadłościowe w Polsce". To o prawie 65% więcej niż rok wcześniej, ale blisko trzy razy mniej niż w roku 2002, uznawanym za najgorszy dla polskiej gospodarki w ostatnim czasie.
W 2009 roku średnio w Polsce każdego miesiąca upadało 58 firm. Województwo pomorskie na tle innych regionów wygląda dobrze. Na 240 tys. podmiotów odnotowano tu w ubiegłym roku 19 upadłości. W porównaniu do roku 2008 ich liczba wzrosła o sześć przypadków, zmniejszyła się jednak skala likwidacji podmiotów gospodarczych, działających w sektorze prywatnym. Ta sytuacja jest wyjątkowa i nie występowała w innych województwach w Polsce (poza regionem lubuskim i małopolskim). W pozostałych województwach znacznie wzrosła skala procedur likwidacyjnych.
Na Pomorzu najczęściej upadały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowiły 68,5% wszystkich zarejestrowanych procesów upadłościowych. Stosunkowo często (15,8%) upadały również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Większość prowadzonych spraw dotyczących ogłoszenia upadłości miała na celu likwidację majątku dłużników (68,4%). W przypadku co trzeciej upadłości sąd uznał za możliwe zawarcie układu z wierzycielami.
Zdaniem ekspertów, skala upadłości na Pomorzu, ale i w całym kraju, może w tym roku znacznie wzrosnąć. Dopiero zaczęliśmy wychodzić z kryzysu i można zakładać, że liczba upadłości pobije wynik roku ubiegłego. - Osoby odpowiedzialne za prowadzenie firmy muszą pamiętać, że aby zachować płynność finansową, muszą zabezpieczać się przed niekorzystnymi zjawiskami, takimi jak problemy finansowe czy nieuczciwość swoich kontrahentów czy klientów - przypomina Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG SA.
Autorem badania jest dr Paweł Antonowicz - adiunkt w Katedrze Ekonomiki Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Raport powstał z inicjatywy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz firmy KRUK SA i Rejestru Dłużników ERIF.
Przeczytaj więcej w serwisie NaszeMiasto.pl