ycipk-2t5kv1

Coraz więcej Polaków umiera. "Wina ministra zdrowia"

Niechlubny rekord pobity. Tak wielu zgonów w Polsce nie było od kilkudziesięciu lat. Opozycja, przywołując opinie ekspertów, oskarża resort zdrowia i oszczędności, które wprowadzili urzędnicy Konstantego Radziwiłła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najgorszym miesiącem był styczeń 2017, ze wzrostem o 11 tys. zgonów w porównaniu do poprzedniego roku.
Najgorszym miesiącem był styczeń 2017, ze wzrostem o 11 tys. zgonów w porównaniu do poprzedniego roku. (WP.PL)
ycipk-2t5kv1

Jak zauważa "Super Express", rząd chwali się, że w tym roku dzięki programowi 500+ urodzi się wyjątkowo dużo Polaków, ale nie wspomina o innych liczbach, które powinny alarmować. Chodzi o liczbę zgonów, których - według danych GUS - w I półroczu 2017 roku było ponad 210 tys.

"Jeśli ta tendencja się utrzyma, na koniec roku "pęknie" bariera 400 tys. zgonów, nienotowana od półwiecza!" - zauważa gazeta.

Zobacz też: Analiza żywej kropli krwi - pseudomedyczne oszustwo

ycipk-2t5kv1

Lekarze twierdzą, że może być to wynik dużych cięć w finansowaniu kardiologii. Przypominają, że w ostatnim 1,5 roku wyceny procedur w tej dziedzinie Narodowy Fundusz Zdrowia obniżał trzykrotnie. Tym samym szpitale za część zabiegów u pacjentów z objawami zawału otrzymują nawet 40 proc. mniej pieniędzy niż wcześniej. NFZ mógł zaoszczędzić nawet milion, ale dla pacjentów z problemami kardiologicznymi to żadna pociecha.

- Wielokrotnie ostrzegaliśmy ministerstwo i NFZ, że najniższe w Europie wyceny, jakie mamy teraz w kardiologii, będą oznaczać więcej zgonów - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prof. Paweł Buszmann, kardiolog.

ycipk-2t5kv1

O dramatyczny wzrost liczby zgonów resort zapytała w interpelacji posłanka PO Lidia Gądek. Wiceminister zdrowia Piotr Gryza w odpowiedzi stwierdził, że dane GUS dotyczą tylko półrocza i sytuacja może się jeszcze zmienić. Przywołał też statystyki z wcześniejszych lat, które wskazywały, że umieralność z powodu chorób układu krążenia zmniejszała się.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2t5kv1

ycipk-2t5kv1
ycipk-2t5kv1