Trwa ładowanie...
d40z603

Coraz więcej Polaków umiera. Liczba zgonów prawie rekordowa

W 2017 roku zmarło ponad 403 tys. Polaków. To prawie rekord. Więcej zgonów odnotowano po II wojnie światowej tylko w 1991 roku. Te przerażające dane, paradoksalnie, mogą okazać się dobrą informacją dla przyszłych emerytów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liczba zgonów w Polsce w 2017 roku była bliska rekordu
Liczba zgonów w Polsce w 2017 roku była bliska rekordu (Wikimedia Commons CC BY)
d40z603

Zgodnie z przewidywaniami GUS, tak dużej liczby zgonów powinniśmy spodziewać się dopiero w 2029 roku.
Liczba ta - jak zauważa w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego - zwiększyła się w ubiegłym roku o 4 proc. Tylko za 1-2 proc. tych zgonów może odpowiadać starzenie się społeczeństwa.

Dlaczego więc tak dużo Polaków zmarło już teraz? - Na razie to zagadka, GUS podaje przyczyny umieralności z ponad rocznym opóźnieniem. Można tylko podejrzewać, że wzrosła liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia lub chorób nowotworowych albo na przykład zatruć i urazów - mówi "DGP" prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia.

d40z603

Zdaniem prof. Szukalskiego, można oczekiwać, że z powodu dużego wzrostu liczby zgonów, ubiegłoroczna statystyczna długość życia mężczyzn i kobiet skróciła się o 1-2 miesiące. Dokładne dane na ten temat GUS ma opublikować pod koniec marca.

Jeśli rzeczywiście, po raz pierwszy od 2015 roku, statystyczna długość życia się skróci, będzie to dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Ma ona bowiem wpływ na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia.

Statystyczne skrócenie trwania życia o 2 miesiące podwyższy - jak wynika z wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej" - przeciętną emeryturę dla mężczyzn o 20 zł i o 5 zł dla kobiet.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d40z603

Podziel się opinią

Share
d40z603
d40z603
Więcej tematów