Coraz więcej podrabianych leków w internecie
Produkcja i sprzedaż podrabianych leków rosną w skali światowej, zarówno w krajach bogatych, jak i biednych. Coraz więcej nieświadomych konsumentów kupuje takie specyfiki przez internet - ostrzegano na konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Podkreślano, że podrabiane leki stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Raport na ten temat, przygotowany przez WHO, wskazuje, że w krajach bogatych często są to "drogie hormony, steroidy i lekarstwa przeciwrakowe oraz specyfiki związane ze stylem życia", podczas gdy w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce, to głównie leki przeciw takim groźnym dla życia chorobom, jak malaria, gruźlica i AIDS.
Przedstawiciele Indii i Brazylii - krajów, w których produkuje się szczególnie wiele tzw. leków odtwórczych (generycznych) - wskazywali jednak, że firmy farmaceutyczne wykorzystują obawy przed podrabianymi lekami do ochrony swych patentów przed legalną konkurencją, wytwarzającą leki odtwórcze.
Ambasador Brazylii Mariah Nazareth Farani Azevedo wypowiedziała się wręcz przeciwko "prowadzeniu przez grupę firm prywatnych, z pomocą sekretariatu WHO, wojny w tej organizacji przeciwko lekom odtwórczym".
Dyrektor generalna WHO Margaret Chan odparła, że organizacja ta nie da się wciągnąć w "nadzorowanie przestrzegania własności intelektualnej".