Trwa ładowanie...
d2ezcbp
10-03-2008 10:51

Coraz więcej Państwa Środka


Chiny, dążąc do rozszerzenia granic przestrzeni życiowej, przewrócą istniejący światowy porządek.

d2ezcbp
d2ezcbp

Dzisiaj siły zbrojne Państwa Środka działają według koncepcji „strategicznych granic i przestrzeni życiowej”. To podstawa prawna przyszłych inwazji. Jedno z głównych założeń tej koncepcji głosi, że granice to jedynie umowne linie określające obszar, na którym państwo przy użyciu realnej siły może „efektywnie bronić swoich interesów”. „Strategiczne granice przestrzeni życiowej” powinny się zmieniać w miarę rozwoju i wzrostu „kompleksowej siły państwa” (pod tym pojęciem rozumiane są łącznie gospodarka, nauka i technika, wewnętrzna stabilność polityczna i armia). Przyczynami konfliktów zbrojnych mogą być przeszkody w „realizacji praw i interesów Chin w regionie Azji i Pacyfiku”.

Obliczony na wiele lat program modernizacji sił zbrojnych ChRL składa się z trzech etapów. Po zakończeniu pierwszego z nich w roku 2000 armia osiągnęła zdolność obrony interesów Chin, w tym prowadzenia lokalnych wojen o niskiej i średniej intensywności wzdłuż całej granicy państwowej.

Zakończenie drugiego etapu przewidywane jest w 2010 roku. Chińska armia powinna wtedy stać się siłą „gwarantującą rozszerzenie granic”.

Aleksandr Chramczichin

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

d2ezcbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ezcbp
Więcej tematów