Trwa ładowanie...

Coraz więcej młodych rodzin i nowych osiedli. Coraz mniej przedszkoli i podstawówek

Kraków się rozwija, jest coraz lepszym miejscem na wychowywanie dzieci. Młode rodziny zamieszkują na dopiero co wybudowanych osiedlach i… odkrywają brak przedszkoli i szkół. W okolicy ronda Ofiar Katynia buduje się wiele bloków, a o szkole się nie myśli. Przynajmniej w urzędzie, bo mieszkańcy problem widzą. Inicjatywa budowy szkoły istnieje już od 2000 roku. Na pomysł wpadli księża. Miejsce na podstawówkę już jest, zgoda na rozpoczęcie prac także. Tylko pieniędzy jest za mało.

Share
Coraz więcej młodych rodzin i nowych osiedli. Coraz mniej przedszkoli i podstawówek
Źródło: WP.PL, Fot: Krzysztof Hawrot
d167czi

- Niestety, województwo małopolskie nie dofinansowuje budowy szkół w Krakowie, jedynie zawodowe mogą liczyć na wsparcie - mówi w rozmowie z WP.PL ks. Kazimierz Kijas, proboszcz parafii Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka – Okoliczne osiedle bardzo szybko się rozrasta, powstają kolejne blokowiska. W ostatnich latach chrzcimy u nas po ok. 40 dzieci, więc już wiadomo, że będzie potrzebna szkoła. W tym roku pierwszoklasiści z naszej parafii będą uczęszczać do szkoły przy ulicy Łokietka, prowadzonej przez Katolickie Centrum św. Rodziny z Nazaretu. Od następnego roku przygotowane zostaną sale lekcyjne w użyczonej przez nas części Domu Parafialnego. Tak to będzie wyglądać, dopóki nie znajdziemy pieniędzy na budowę szkoły – dodaje proboszcz.

Do najbliższych szkół dzieci muszą być dowożone nie tylko ze względu na odległość, ale też ze względów bezpieczeństwa – aby do nich dotrzeć, trzeba pokonać ruchliwe drogi, co dla maluchów byłoby po prostu niebezpieczne.

d167czi

Pocieszeniem może być zwycięstwo w podobnej sprawie mieszkańców osiedla Gotyk. Kilka lat zabiegali oni o budowę przedszkola i szkoły podstawowej. Młodzi rodzice zebrali ponad 1600 podpisów pod swoją petycją, wysłali niezliczoną ilość pism do urzędów i wojewody. W końcu ich marzenie ma szansę się ziścić: w zeszłym tygodniu prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, obiecał, że znajdą się pieniądze na wykup działki pod budowę potrzebnych placówek.

- „W projekcie przyszłorocznego budżetu wpiszę kwotę potrzebną do wykupu działki na os. Gotyk, na której będzie można wybudować szkołę i przedszkole. Zgadzam się z mieszkańcami, że jest to duże, ciągle rozbudowujące się osiedle i nie można na dłuższą metę dowozić dzieci do pobliskich szkół. Taka placówka powinna być na miejscu” – napisał prezydent Krakowa.

d167czi

Podziel się opinią

Share
d167czi
d167czi
Więcej tematów