Coraz gorzej oceniamy komisję śledczą ds. PKN Orlen
Działalność komisji śledczej ds. PKN Orlen w grudniu ub.r. negatywnie oceniało 59% Polaków. W stosunku do listopada odsetek ten wzrósł o 10%. Jednocześnie 68% (wzrost o 4%) uważa, że komisji nie uda się ustalić prawdy.
19.01.2005 | aktual.: 19.01.2005 11:44
Jak wynika z sondażu CBOS, zainteresowanie działalnością komisji deklarowało 49% respondentów (wzrost o 5%). Tyle samo badanych nie interesuje się pracami komisji, a odsetek ten jest o 5% mniejszy, niż miesiąc wcześniej.
Na pytanie o ocenę działalności komisji, "zdecydowanie" lub "raczej" dobrze odpowiedziało 16% ankietowanych (spadek o 5%). Złe oceny wystawiło 59% badanych (wzrost o 10%). Niemal co czwarty respondent CBOS nie miał zdania na ten temat.
Optymistami co do efektów pracy komisji było w grudniu 16% badanych (spadek o 1%), pesymistami - 68% (wzrost o 4%). Co dziesiąty ankietowany nie miał zdania na ten temat, a 6% w ogóle nie słyszało o komisji śledczej ds. PKN Orlen.
CBOS pytał także o zaufanie do najważniejszych bądź najbardziej wyrazistych osób związanych z tą sprawą. Najmniejsze zaufanie budzą Leszek Miller i Jan Kulczyk. 76% badanych zadeklarowało brak zaufania do wyjaśnień b. premiera (ufa mu tylko 9%), a 66% - brak zaufania do biznesmena (8% zaufania).
Połowa respondentów nie ufa wyjaśnieniom b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego (ufa 11%), 36% zadeklarowało brak zaufania dla b. ministra skarbu Wiesława Kaczmarka (18% zaufanie).
W sondażu padło też pytanie o prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, mimo że nie stanął on jeszcze przed komisją. W sprawie PKN Orlen prezydentowi nie ufa 42% Polaków. To nieco więcej niż deklaruje zaufanie (39%).
Wśród członków komisji postacią najbardziej kontrowersyjną okazał się Roman Giertych (LPR). 49% badanych nie ma do niego zaufania, ufa mu natomiast 30%. 23% deklaruje zaufanie do Zbigniewa Wassermanna (PiS), a 31% - nieufność. Również 23% ufa przewodniczącemu komisji Józefowi Gruszce (PSL), jednak w jego przypadku odsetek nieufności jest wyższy - 38%. Jeszcze więcej badanych (40%) nie ma zaufania do Andrzeja Celińskiego (SdPl), ufa mu natomiast 14%.
Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 grudnia na 973-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.