PolskaCondoleezza Rice jest już w Warszawie

Condoleezza Rice jest już w Warszawie

Po godz. 19.30 na lotnisku wojskowym na Okęciu wylądował amerykański samolot specjalny Air Force Two z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice na pokładzie. Amerykańskiej
minister towarzyszył w podróży szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Condoleezza Rice jest już w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP

Oboje przylecieli do Polski prosto ze spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami na lotnisku Rice powiedziała, że bardzo cieszy się z wizyty w Polsce. Stany Zjednoczone są niezmiernie wdzięczne za sojusz z Polską. To dla mnie ogromna radość, że mogę być teraz tu w Warszawie - zaznaczyła.

Rice poinformowała też, że na spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, oba kraje - Polska i Stany Zjednoczone - wspólnie występowały "przeciwko wydarzeniom, które mają miejsce w Gruzji". Przed nami wiele wyzwań, ale musimy być zjednoczeni, ponieważ właśnie takie kraje jak Polska przez długi czas o to walczyły - dodała amerykańska sekretarz stanu.

Po przylocie Rice wraz z delegacją amerykańską udała się do Pałacyku MSZ przy ul. Foksal.na kolację z Sikorskim.

W środę Condoleezza Rice i Radosław Sikorski podpiszą umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W uroczystości w kancelarii premiera weźmie udział i zabierze głos prezydent Lech Kaczyński.

Uchwałę w sprawie zgody na podpisanie umowy przyjął już rząd. W środę zostanie ona podpisana, a następnie przekazana do parlamentu, gdzie przejdzie procedurę ratyfikacyjną. Ostatnim jej elementem będzie podpis prezydenta.

Premier Donald Tusk informując o wyrażeniu przez rząd zgody na podpisanie umowy ws. tarczy antyrakietowej, powiedział, że Polska staje się uczestnikiem potężnego systemu, którego celem jest obrona polskiego terytorium.

Premier zaznaczył, że "istotnym elementem" porozumienia z Amerykanami jest decyzja o tym, że polskie terytorium będzie bronione.

Dodał, że pierwszy raz w historii niepodległej Polski po roku 1989 uzyskaliśmy praktyczny wymiar naszego postulatu, naszego ogólnonarodowego marzenia, aby uczestniczyć w potężnym systemie, którego celem jest także konkretnie obrona polskiego terytorium na wypadek zagrożenia ze strony państwa trzeciego.

Tarcza ma chronić terytorium USA, ich wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W założeniu system ma zapewniać ochronę zarówno przed pociskami dalekiego zasięgu, jak i wystrzelonymi z mniejszych odległości. W Polsce ma powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany będzie radar.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)