PolskaCodzienna gra w śmieci. Segregacja nadal ma wiele tajemnic

Codzienna gra w śmieci. Segregacja nadal ma wiele tajemnic

Nawet dziecko wie, do jakiego pojemnika wrzucić ogryzek, a do jakiego puszkę pod napoju. Okazuje się jednak, że wprowadzone już lata temu w Polsce zasady rozdzielania odpadów wciąż może nastręczać problemów. Są bowiem związane z nią pytania, na które odpowiedzą tylko mistrzowie segregacji.

śmieci odpady segregacja śmieciarka wywóz śmieci kontener śmietnik
śmieci odpady segregacja śmieciarka wywóz śmieci kontener śmietnik
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski

Pusta, pozbawiona już gazu zapalniczka? Torebka z herbatą? Filtr z zakrzepłą kawą? Blister po tabletkach? Żwirek z kuwety kota? Zagadnieniami takich tajemniczych, sprawiających problemy śmieciu zajął się "Super Ekspress". Gazeta zaznaczyła, że odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Mamy wyraźnie opisane kontenery na odpady. Na wielu z nich w większości polskich miast zamieszczono drobną instrukcję - co wolno wrzucać, a co nie powinno się znaleźć w pojemniku. To ważne w czasie, kiedy już niewiele osób nie ma refleksji na temat dobra i przyszłości planety. Już niewielu mieszkańców miast i wsi wrzuca wszystko do jednego worka i umieszcza w zmieszanych.

Wiadomo już doskonale, że koniecznie trzeba brać pod uwagę dalsze losy naszych śmieci. Bioodpady mogą być cennym składnikiem i wpłynąć na produkcję zasobnej gleby, a plastiki i aluminium oraz karton mogą dostać nowe życie.

Są jednak śmieci, które nie powinny się znaleźć w pojemnikach, które wydają się dla nich - na pierwszy rzut oka - odpowiednie. Warto zatem skorzystać ze specjalnie przygotowanej przez stołeczny ratusz strony, która pomaga w rozwiązywaniu ekologicznych dylematów nie tylko w Warszawie.

Codzienna gra w śmieci. Segregacja nadal ma wiele tajemnic

Wiadomości zawarte na stronie SegregujNa5 mogą zaskoczyć. Jak zwraca uwagę "Super Ekspress", jest tam wiele punktów, które zaskakują. To może dotyczyć na przykład maszynki do golenia, którą chciałoby si zakwalifikować jako odpad plastikowy. Tymczasem jej miejsce jest w pojemniku na odpady zmieszane.

Podobne paradoksy dotyczą herbaty w torebce. Papierowa może znaleźć się w brązowym pojemniku z bioodpadami, ale często do produkcji tak zwanej ekspresowej herbaty stosuje się tworzywo sztuczne.

Problem może pojawić się również, gdy przychodzi wymienić żwirek w kociej kuwecie. Gdzie go wyrzucić? Z pewnością nie do bioodpadów! Zarówno brudny żwirek drewniany, jak i kukurydziany, silikonowy czy bentonitowy powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Wszystkie problemy z segregacją rozwiązać może wizyta na stronie SegregujNa5. Wystarczy wpisać rodzaj śmiecia, a uzyska się rozwiązanie każdej segregacyjnej zagadki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)