PolskaCo zrobić, gdy zginie dziecko?

Co zrobić, gdy zginie dziecko?

5 marca ruszył specjalny telefon w sprawie zaginionego dziecka. Pod bezpłatny numer 116 000 codziennie, 24 godziny na dobę mogą dzwonić zarówno rodzice i opiekunowie zaginionych dzieci, osoby, które mogą udzielić informacji pomocnych w poszukiwaniach, jak i same dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji, np. uciekły z domu i boją się wrócić. Linię obsługuje Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych dzięki współpracy z Telekomunikacją Polską, która bezpłatnie udostępniła platformę technologiczną, zapewnia obsługę numeru oraz partycypuje w kosztach prowadzenia linii.

Co zrobić, gdy zginie dziecko?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na osoby dzwoniące pod numer 116 000 czekają doświadczeni eksperci, specjaliści ds. poszukiwań: psychologowie, prawnicy, pracownicy socjalni. Oprócz przyjmowania zgłoszeń o zaginionych dzieciach i przekazywania informacji odpowiednim służbom (przede wszystkim policji) zbierają też i analizują dane uzyskane od informatorów, włączają w poszukiwania media oraz udzielają wsparcia psychicznego, porad prawnych i socjalnych opiekunom zaginionych dzieci. Telefon jest czynny siedem dni w tygodniu non stop. Połączenie z numerem 116 000 jest w całej Polsce bezpłatne, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i z komórki.

Prezes Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Wojciech Tochman podczas konferencji prasowej inaugurującej działanie numeru mówił, że dzięki telefonowi 116 000 jeszcze skuteczniej będzie można poszukiwać zaginionych dzieci. – Zaginięcie dziecka jest niewyobrażalnym cierpieniem, zarówno dla niego samego, jak i jego rodziny. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe uruchomienie pomocy. Pamiętajmy, że 90% dzieci odnajduje się w pierwszym okresie po zaginięciu – podkreślał Tochman.

Maciej Witucki, prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej mówi, że linia 116 000 może pomóc skrócić zaginionemu dziecku drogę powrotną do domu i przetrwać całej rodzinie te trudne chwile. - Uważam za naturalne, że firmy prowadzące odpowiedzialny biznes, angażują się w projekty tak ważne dla społeczeństwa. Mając, jako operator telekomunikacyjny, wszelkie narzędzia, które zapewnią niezawodne funkcjonowanie tej linii, bez wahania podjęliśmy decyzję o wsparciu tego projektu - wyjaśnia.

Oprócz Telekomunikacji Polskiej inicjatywę Fundacji ITAKA wspiera też Urząd Komunikacji Elektronicznej, Komenda Główna Policji oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. – MSWiA wzięło na siebie ciężar proceduralny wdrożenia tego programu. Na razie rząd nie partycypuje w finansowaniu usługi, ale fundacja złoży w tej sprawie wniosek do Grzegorza Schetyny – powiedział Wirtualnej Polsce wiceprezes fundacji, Michał Czyżewski.

Każdego roku w Polsce ginie 15 tys. osób. Około 4, 5 tys. to dzieci. 150 zaginięć dotyczy maluchów do 7. roku życia, około 800 - dzieci w wieku 7-13 lat i około 3500 - nastolatków w wieku 13-17 lat. Kilkuletnie dzieci najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki, starsze z powodu trudnej sytuacji rodzinnej lub w ramach buntu uciekają z domu.

Telefon zaginionego dziecka będzie finansowany z 1% podatku przekazanego Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przez podatników. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie 1procent.zaginieni.pl.

Numer 116 000 jest inicjatywą europejską, wspieraną przez organizacje skupione w federacji Missing Children Europe. Nowy telefon ITAKI powstał na podstawie decyzji Komisji Europejskiej z 15 lutego 2007 r. w spawie rezerwacji krajowego zakresu numeracji zaczynającego się na 116 na potrzeby zharmonizowanych usług o walorze społecznym.

Numer 116 000 został przydzielony w 9 krajach Unii Europejskiej. Polska jest szóstym krajem, który uruchamia tę usługę (realizowana jest ona już na Węgrzech, w Grecji, Holandii Portugalii i Rumunii) i trzecim, które realizuje wszystkie wytyczne Komisji Europejskiej, tj. jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną w Polsce organizacją zajmującą się całościowo problemem zaginięcia. Pomaga w poszukiwaniach zaginionych dorosłych i dzieci, wspiera ich rodziny. Wszelkiej pomocy udziela bezpłatnie. Prowadzona przez fundację internetowa baza danych ludzi zaginionych i osób NN - www.zaginieni.pl - jest jedynym w Polsce dostępnym rejestrem zaginionych. Pomaga również identyfikować ludzi o nieustalonej tożsamości.

Paulina Piekarska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)