Trwa ładowanie...

Co zabrać do lokalu wyborczego na wybory do europarlamentu? Praktyczny poradnik

Głosowanie w wyborach do europarlamentu jest uprawnieniem, z którego mogą skorzystać wszyscy elektorzy, czyli osoby mające prawo wybierania. Jeśli zechcą oddać swój głos na wybranego kandydata, powinni udać się do lokalu wyborczego w swojej okręgowej komisji i zagłosować. Co należy ze sobą wziąć?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Źródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
d14aju9
d14aju9

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego każda osoba posiadająca czynne prawo wyborcze i będąca obywatelem jednego z krajów UE, może oddać swój głos na wybranego kandydata. W tym celu należy udać się do obwodowej komisji wyborczej, w miejscu swojego zamieszkania czy zameldowania.

Członek obwodowej komisji wyborczej zweryfikuje, czy dana osoba znajduje się na liście wyborców. W tym celu poprosi wyborcę o okazanie ważnego dokumentu tożsamości. To bardzo ważne, aby wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Dopiero po weryfikacji tożsamości wyborca otrzymuje kartę do głosowania, na której powinien zaznaczyć znak "X" w kratce znajdującej się obok nazwiska wybranego kandydata. Można zaznaczyć tylko jedno nazwisko, w przeciwnym wypadku głos jest nieważny. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytury zakonnic w Polsce. "Są pokrzywdzone"

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Dodatkowo wyborca może okazać zaświadczenie o prawie do głosowania. Należało o nie wcześniej wnioskować w urzędzie miasta lub gminy. Zaświadczenie jest imienne i upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie na terenie kraju. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj