Trwa ładowanie...
d1gzdzz

Co wzięli ze sobą uciekając? Poruszający spot z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

Co zabrać ze sobą, gdy przyjdzie wojna i ma się tylko chwilę na ucieczkę? Dokumenty? Pieniądze? Album rodzinny? Może coś praktycznego, co pozwoli przetrwać trudy podróży? Koc? Garnek? Namiot? Dla nas to abstrakcyjne pytania, ale miliony ludzi na świecie stanęły przed tak dramatyczną decyzją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemal 71 mln osób musiało opuścić swoje domy w ubiegłym roku
Niemal 71 mln osób musiało opuścić swoje domy w ubiegłym roku (facebook.com, Fot: UNHCR Polska)
d1gzdzz

Co roku 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźców, który ma upamiętniać odwagę i siłę uciekających przed wojną i konfliktami zbrojnymi.

Prawie 71 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w 2018 r. - podaje raport Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR). Dlatego biuro postanowiło pokazać jak wygląda życie uciekającego.

"Co wzięli ze sobą” to polska adaptacja projektu UNHCR "What They Took With Them”. To wyjątkowo autentyczny projekt, bo oparty na świadectwie konkretnych ludzi, którzy musieli podjąć decyzję o ucieczce. Opowiadają, co zabrali ze sobą. Znana aktorka Cate Blanchett, ambasadorka Dobrej Woli UNHCR, wspólnie z przyjaciółmi zrobiła z tego poruszający klip.

d1gzdzz

W polskiej wersji o tym, co uchodźcy zabrali ze sobą, mówią znani aktorzy: Ewa Dałkowska, Katarzyna Dąbrowska, Robert Gonera, Karolina Gruszka, Małgorzata Hajewska, Marek Kalita, Marcin Kowalczyk, Orina Krajewska, Michalina Olszańska, Julian Świeżewski i Katarzyna Żak. Film wyreżyserowała Joanna Kos-Krauze.

Jedni zabrali ze sobą torbę, inni latarkę czy laser. Jeszcze inni tabletki przeciwbólowe i na morską chorobę. - W byciu uchodźcą najbardziej boli, że któregoś dnia się budzisz i okazuje się, że straciłeś całą wolność. Nie możesz już decydować o swoim życiu, jakby wszystko zamknęło ci się przed nosem. Nie ma nic, tylko morze - powtarza aktorka słowa jednego z uchodźców.

d1gzdzz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gzdzz

Podziel się opinią

Share

d1gzdzz

d1gzdzz
Więcej tematów