Trwa ładowanie...
29-03-2007 03:30

Co skłoni emigrantów do powrotu?

By emigrant wrócił do Polski, trzeba byłoby
mu zapłacić znacznie więcej, niż zarabiał wcześniej. Do
powstrzymania sfrustrowanego pracownika przed wyjazdem wystarczy
200-300 zł podwyżki - pisze "Życie Warszawy".

Co skłoni emigrantów do powrotu?Źródło: Jupiterimages
d1t4djx
d1t4djx

Prof. Romuald Jończy, ekonomista z Uniwersytetu Opolskiego i specjalista od migracji przyznaje, że wielu Polaków, którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy, nie bierze nawet pod uwagę możliwości powrotu do kraju. Z badań, które prowadzi od 2004 roku, wynika, że wszelkie dotychczasowe inicjatywy mające skłonić rodaków do powrotu do Polski mają raczej nikłe szanse powodzenia.

Wprawdzie w sondażach większość młodych emigrantów deklaruje, że chciałaby wrócić do kraju, ale twarda finansowa rzeczywistość powoduje, że zostają. Dotyczy to przede wszystkim osób, które nie były w Polsce "urządzone", nie miały tu ani dobrej pracy, ani odpowiednich warunków życia.

Pieniądze są decydującym czynnikiem, dla którego Polacy decydują się na emigrację. W Irlandii czy w Anglii nawet osoby pracujące fizycznie zarabiają równowartość sześciu, ośmiu lub nawet 10 tys. zł miesięcznie. Uwzględniając różnice w kosztach życia w Polsce, nie mają szans nawet na połowę takich sum.

Pracodawcy na razie wzbraniają się przed podwyżkami, mimo że rosnąca gospodarka i dobre wyniki firm powodują coraz silniejszą presję płacową. Wzrostu wynagrodzeń domagają się zarówno NSZZ Solidarność, jak i OPZZ. Ekonomiści nie mają jednak złudzeń, że w Polsce jeszcze długo nie będzie można zarobić tyle, by skusić większość emigrantów do powrotów. (PAP)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj