Trwa ładowanie...
d9ya7qf
mózg
17-01-2001 11:21

Co się kryje w głowie geniusza liczenia?

Mauro Pesenti z Université Catholique de Louvain w Belgii porównał aktywność pracy mózgu "cudownego dziecka", szczególnie uzdolnionego w dziedzinie matematyki, z aktywnością mózgu przeciętnego człowieka. Jak się okazało, mózg tego dziecka, w przeciwieństwie do mózgu osób z grupy kontrolnej wykazywał aktywność w rejonach, w których przechowywane są na ogół wyuczone treści, odnoszące się do określonego czasu i sytuacji.

d9ya7qf
d9ya7qf

Tym cudownym dzieckiem jest geniusz liczenia Rudiger Gamm. Potrafi on wykonywać w pamięci niezwykle skomplikowane operacje matematyczne, jak na przykład podniesienie liczby do potęgi dziewiątej czy obliczenie pierwiastka piątego stopnia.

W trakcie badań naukowcy odkryli, że podczas liczenia, w mózgu Gamma aktywizują się regiony obejmujące pamięć epizodyczną. Składowane są w niej informacje związane z doświadczeniem określonego czasu i miejsca. Zapamiętywanie treści semantycznych, takich jak wiedza ogólna, reguły gramatyczne czy zasady arytmetyki, ma miejsce w innych regionach. U osób z grupy kontrolnej te regiony mózgu pozostały nieaktywne.

Badacze przypuszczają, że osoby takie jak Gamm, wykorzystują nieograniczone możliwości pamięci długotrwałej. Uważają oni, że przechowywane są tam niezbędne informacje związane z rozwiązywaniem skomplikowanych równań, jak na przykład kolejne kroki postępowania czy wyniki pośrednie równań. Dzięki temu mózg geniusza pobiera stamtąd dane potrzebne do obliczeń. Przeciętni ludzie natomiast dysponują jedynie ograniczonymi możliwościami pamięci operacyjnej.

Wielu specjalistów odznacza się nadzwyczajną umiejętnością zapamiętywania informacji związanych z wykonywanym zawodem. Przykładowo muzycy mogą powtórzyć melodię po jednokrotnym przesłuchaniu, a niektórzy kelnerzy są w stanie przypomnieć sobie dokładnie zamówienia 20 osób, bez potrzeby notowania. Osoby te rozwinęły swoisty rodzaj pamięci długotrwałej, która daje znacznie większe możliwości zapamiętywania informacji epizodycznych niż pamięć operacyjna. Badacze przedstawili hipotezę, że tylko osoby takie jak Gamm są w stanie wykorzystać pamięć długotrwałą do wykonywania zadań. (mk)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj