Co się dzieje w Korei? Rosjanie opuszczają Kim Dzong Una

Personel ambasady rosyjskiej w Pjongjangu opuszcza swoją placówkę. W ślad za tym rozpoczęły się wyjazdy Rosjan, zamieszkujących Koreę Północną. To efekt polityki Kim Dzong Una, który tłumacząc się pandemią, uszczelnia granice kraju, utrudniając prowadzenie międzynarodowej dyplomacji.

Kim Dzong Un
Kim Dzong Un
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrey Rudakov

24.11.2021 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak poinformował serwis NK News, trwa proces, w wyniku którego stolicę KRLD opuszczają masowo cudzoziemcy. W ambasadzie rosyjskiej pozostanie już tylko dwóch aktywnych dyplomatów z ekipą techniczną.

"Personel opuszcza kraj koleją przez most, który łączy stację Tumangang w Korei Północnej z miastem Chasan w Federacji Rosyjskiej" - podał serwis, powołując się na swoje źródła.

Nie tylko Rosjanie wyjeżdżają z kraju Kim Dzong Una

W lipcu stolicę Korei opuściło około 90 pracowników i rodziny z ambasady rosyjskiej, co było największym eksodusem obywateli Federacji Rosyjskiej od początku COVID-19.

Koreę opuszczają nie tylko Rosjanie. Ambasador Palestyny ​​w KRLD, obecnie najdłużej urzędujący dyplomata w Pjongjangu, również szykuje się do wyjazdu. Jeszcze nie podał terminu swojego powrotu do kraju.

Ambasador Ismail Ahmed Mohamed Hasan pracuje w Pjongjangu od kwietnia 2009 roku.

Ostatnio zamknięto także koreańską ambasadę Rumunii. Masowo wyjeżdżają również obywatele Chin. Władze Korei Północnej wezwały pozostałe ambasady do złożenia zamówień na zagraniczne dostawy, ale według NK News, żadna z ambasad nie udzieliła odpowiedzi.

Co się dzieje w Korei Północnej?

"Przypuszczam, że odejście rosyjskiego personelu dyplomatycznego jest znakiem, że działania dyplomatyczne Korei Północnej prawdopodobnie utrzymają się na niskim poziomie w przyszłym roku" - powiedział Go Myong-hyun, pracownik naukowy w Instytucie Asan w Seulu. "To oznacza również, że ponowne otwarcie granic Korei Północnej będzie ograniczone do transportu towarów, a nie wjazdów ludzi" - dodał.

Go powiedział, że oczekiwany wyjazd ambasadora Palestyny ​​jest również godny uwagi. "To kolejny znak, że Kim Dzong Un dystansuje się od spuścizny ojca" – powiedział Go. "Kim Dzong Il aktywnie wspierał międzynarodowy socjalizm i ruchy wyzwoleńcze na całym świecie, z silnymi powiązaniami z Bliskim Wschodem. Kim Dzong Un jest pod tym względem wyraźnie bardziej realistą niż idealistą" - twierdzi ekspert.

Zagraniczna społeczność dyplomatyczna w Pjongjangu znacznie się skurczyła od lutego 2020 roku, czyli od początku pandemii COVID-19. Po ostatnich planowanych wyjazdach jedynymi krajami posiadającymi aktywne ambasady, ze zredukowaną obsadą, w Korei Północnej będą Chiny, Kuba, Egipt, Laos, Mongolia, Rosja, Syria i Wietnam.

Korea Północna zdecydowała się na prawie całkowite zamknięcie granicy, aby chronić się przed COVID-19, co utrudnia prowadzenie działań dyplomatycznych w Pjongjangu i praktycznie uniemożliwia uzupełnienie personelu i zapasów.

Komentarze (183)