Co różni człowieka od szympansa?
Z szympansami dzielimy 96% genomu. Gdzie jest przyczyna różnicy pomiędzy naszymi gatunkami? Sekretem jest utrata, w procesie ewolucji, przez homo sapiens pewnych fragmentów DNA.
11.03.2011 | aktual.: 11.03.2011 05:59
Do niedawna sądzono, że przewaga ludzi nad innymi gatunkami polega raczej na dodatkowym wyposażeniu genetycznym niż na ubytku. Okazało się także, że zidentyfikowane różnice nie kryją się w samych genach, ale w części DNA, która odpowiada za ich ekspresję.
Naukowcy porównali ze sobą materiał genetyczny człowieka i szympansa, który jest najbliższym ewolucyjnym krewnym homo sapiens. W rezultacie naukowcy odkryli miliony różnic. Zawęzili je jednak do zbioru 510 segmentów DNA. Podczas gdy na próżno szukać ich u Homo sapiens, to występują u wielu zwierząt, włączając w to szympansy. Z racji tego, że się tak świetnie zachowały, można przypuszczać, iż nie należą do tzw. śmieciowego DNA. Uczeni założyli, że skoro brakuje ich u ludzi, to właśnie w nich kryje się sekret unikalności naszego gatunku.
Elementy DNA występujące u zwierząt utraciliśmy 800 tys. lat temu, zanim nasi przodkowie oddzielili się od neandertalczyków.
Naukowcy chcą kontynuować pracę nad identyfikacją zmian, które przyczyniły się do ewolucji cech ludzkich. Ale mają jeszcze bardziej ambitne plany. Będą szukać różnic w genomach pod kątem podatności ludzi na choroby – od raka przez malarię po parkinsona.