Co pokaże IPN w swoim spocie o upadku komunizmu?
IPN przygotował filmik o roli, jaką Polska odegrała w obaleniu komunizmu w Europie - dowiedział się portal tvp.info. Kilkuminutowy dokument pokazuje walkę Polaków o wolność na tle dramatycznych wydarzeń w opanowanej przez komunistów Europie Wschodniej. Pokazany ostatnio spot Komisji Europejskiej o tej samej tematyce wzbudził w Polsce wiele kontrowersji.
"Przez ponad 40 lat nad połową Europy panował system komunistyczny - tyrania kłamstwa i przemocy - brutalnie łamiąc prawa jednostek i narodów. Przez dziesięciolecia podejmowano walkę o wolność, za każdym razem nadzieję tłumiły sowieckie czołgi” - od takich mocnych słów i wizerunku Józefa Stalina zaczyna się klip promujący obchody 20. rocznicy obalenia komunizmu w Polsce. To historia 45 lat walki z komuną w pigułce. Od procesów stalinowskich po upadek muru berlińskiego i rewolucję w Rumunii. Wszystko pod hasłem "Zaczęło się w Polsce", pod jakim IPN przygotowuje obchody upadku komunizmu.
Portal tvp.info dotarł do wersji roboczej spotu. Pokazuje on walkę mieszkańców bloku wschodniego o Wolność. Co ciekawe o polskim czerwcu '56, marcu '68 grudniu '70 jest mowa dopiero po pokazaniu krwawo stłumionych antykomunistycznych powstań w Berlinie na Węgrzech oraz w Czechosłowacji.
Za przełomowy punkt w walce z komunizmem uznany strajk z 1980 r. i powstanie "Solidarności". IPN zrobił ukłon w kierunku Lecha Wałęsy, który w filmiku jednoznacznie jest pokazany jako ikona walki z komuną. Po chwilowej radości "Solidarności", przez represje stanu wojennego, dochodzimy do czerwca 1989 i pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce. Potem widz dowiaduje się o konsekwencjach polskiego wyłomu - upadku muru berlińskiego, aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji, czy rewolucji w Rumunii.
Europa Środkowo-Wschodnia odzyskała Wolność - takim przesłaniem kończy się film.
Oficjalna premiera zapowiedziana jest na 4 czerwca, na stronie www.rok1989.pl (serwis w trakcie budowy).
- Już w ubiegłym roku powstał pomysł zrobienia krótkich filmików pokazujących role Polski w obaleniu komunizmu w kontekście wydarzeń europejskich. Pomysł nie spotkał się jednak z zainteresowaniem władz a ograniczenia budżetowe zmusiły nas do zrobienia tylko jednego, dłuższego filmiku - mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN i jednocześnie autor scenariusza.
Filmik ma być opracowany w kilku wersjach językowych. Poza angielskim, niemieckim i rosyjskim zostanie opracowane tłumaczenie w językach wszystkich krajów, w których obalono komunizm. - We wrześniu chcemy wydać bogato ilustrowaną broszurę, opartą na naszym filmiku. Będzie przeznaczona głownie dla zagranicznych odbiorców i liczymy na dobrą współpracę z MSZ - dodaje dr Kamiński.
IPN zarzeka się, że filmik promujący akcję "zaczęło się w Polsce" nie jest reakcją na spot Komisji Europejskiej w związku z 20 rocznicą upadku komunizmu, który budził w Polsce wiele kontrowersji. M.in. do zilustrowania okresu stanu wojennego wykorzystano w nim migawki z demonstracji zwolenników „Gazety Polskiej”, która powstała w 1983 r.
Rafał Pasztelański