Co po Prigożynie w Afryce? Trwa walka o duże pieniądze
Po śmierci Jewgienija Prigożyna na trzech kontynentach toczy się tajemnicza walka o wysoką stawkę - o kontrolę nad jego rozległymi interesami. Największa nagroda: lukratywne operacje w Afryce - Tak "New York Times" rozpoczyna w piątek swój obszerny, ilustrowany zdjęciami tekst.
Dziennik podkreśla, że afrykańscy przywódcy sprzymierzeni z Rosją przyzwyczaili się do kontaktów z Jewgienijem Prigożynem.
"Dumny, bluźnierczy przywódca najemników podróżował po kontynencie prywatnym odrzutowcem, oferując wsparcie chwiejnym reżimom bronią i propagandą w zamian za złoto i diamenty" - przekonuje nowojorski dziennik. W tekście zwrócono uwagę, że teraz - niedługo po śmierci Prigożyna - do Afryki wybrał się rosyjski wiceminister obrony Junus-bek Jewkurow.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zrzekł się immunitetu. Brejza: w aktach sprawy są przyjaciele Ziobry
"Zrobimy, co w naszej mocy, aby wam pomóc" - cytuje "NTY" wypowiedź kremlowskiego polityka w Burkina Faso.
"Kontrast z ekstrawaganckim panem Prigożynem nie mógł być ostrzejszy" – ocenia gazeta, porównując Prigożyna z Jewkurowem. Jak dodaje, o przejęcie w rosyjskiej strukturze władz kluczowych interesów szefa Grupy Wagnera w Afryce walczą różne siły. Zalicza do nich nawet agencje szpiegowskie, zagraniczny wywiad SVR i wywiad wojskowy GRU.
Niejasne informacje o przyszłości Grupy Wagnera. "To religia"
"New York Times" cytuje wypowiedź konsultanta politycznego Prigożyna, Maksima Shugaleya, którego zdaniem "w Grupie Wagnera nie chodzi tylko o pieniądze – to rodzaj religii". "Jest mało prawdopodobne, że ta struktura całkowicie zniknie. Dla mnie to niemożliwe."
W opinii gazety, obecnie dla Rosji operacje Grupy Wagnera nigdzie nie mają większej wartości, niż w krajach Afryki. Kreml odmówił komentarza na temat przyszłości byłego imperium Prigożyna.
"To zupełnie nie nasza sprawa i w żaden sposób się tym nie zajmujemy" - oświadczył dziennikowi rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.
Powołując się na swoje rosyjskie źródło, nowojorska gazeta przytacza też uwagi Putina z zamkniętego spotkania 27 czerwca. Prezydent Rosji miał stwierdzić, że Prigożyn zarobił w Afryce 4 miliardy dolarów na "złocie i biżuterii".
Zdaniem "NYT" niektóre instytucje rosyjskie starają się szkodzić wizerunkowi byłego szefa Grupy Wagnera. Dziennik zalicza do nich m.in. rosyjską telewizję państwową.
Afryka a Prigożyn. "Zaostrzony apetyt"
Zgodnie z przekonaniem nowojorskiego dziennika wojna na Ukrainie w zadziwiająco niewielkim stopniu zmieniła rozległe interesy kompanii Prigożyna w Afryce. Większość najemników Grupy Wagnera tam pozostało, a francuski wywiad oszacował ich liczbę na ok. 4000. Gazeta przewiduje też, że dowodzenie nad nimi miałby przejąć rosyjski wywiad wojskowy.
"Śmierć Prigożyna tylko zaostrzyła apetyt niektórych krajów afrykańskich na silniejsze stosunki z Kremlem - zwłaszcza tych, które wcześniej obawiały się Grupy Wagnera, jak Burkina Faso" - pisze "NYT".
W nawiązaniu do katastrofy lotniczej zauważono, że Prigożyn nie dowierzał pogłoskom przestrzegającym go przed śmiercią. Odniósł się do tego w sierpniu, podczas ostatniej podróży do Afryki.
"Zwracając się do 'tych, którzy lubią rozprawiać o mojej likwidacji', powiedział: 'Wszystko w porządku'" – przypomina "NYT".
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski