Trwa ładowanie...
d4e8826

Co o niezawisłości sądów mówią sędziowie?

Europejska Sieć Rad Sądownictwa przeprowadziła badania, w których zapytano polskich sędziów, jakie elementy, w ich opinii, wpływają na niezawisłość sądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co o niezawisłości sądów mówią sędziowie?
(East News)
d4e8826

Na pytania odpowiedziało 621 sędziów polskich sądów. Badania przeprowadzono w 2014 i 2015 roku.

Presja czasu

Najwięciej, bo 48 proc. badanych sędziów, stwierdziło, że kierownictwo sądu wywierało na nich presję, aby w konkretnych sprawach orzekali w założonym czase. Natomiast tylko 5 proc. uznało, że kierownictwo wywierało wpływ, aby orzekali w konkretny sposób.

d4e8826

Awanse niekompetentnych

Niepokojąca jest liczba sędziów, którzy uznali, że ich koledzy po fachu byli awansowani na podstawie innych kryteriów niż kompetencje i doświadczenie. Odpowiedziało tak 36 proc. Natomiast 21 proc. uznało, że sędziowie byli nawet powoływani bez uwzględnienia ich kompetencji.

www.courtwatch.pl
Podziel się

Większość nie czuje nacisków

d4e8826

Niewielki odsetek, 6 proc. anietowanych sędziów, uznał, że wywierano na nich niedopuszczalną presję w kwestii rozstrzygnięcia konkretnej sprawy. 7 proc. stwierdziło, że sprawy przypisywane były sędziom w sposób, który miał wpłynąć na nich rozstrzygnięcie. 5 proc. spotkalo się z groźbami lub konsekwencjami dyscyplinarnymi z powodu rozstrzygnięcia w sprawie. Najmniej, bo jedynie 2 proc., stwierdziło, że wpływ na ich decyzje miała presja mediów społecznościowych.

Przewlekłość problemem sądów

Raport wskazuje, że 48 proc. Polaków jest zdania, że przewleklość to jeden z trzech najsitotniejszych problemów polskiego sądownictwa. Sądy zbyt często odwlekają w czasie rozstrzygnięcia spraw. Postępowanie w I instacji trwa średnio prawie pięć miesięcy.

Obserwacje pozwoliły również ustalić, że co czwarta osoba staje przed polskim sądem bez profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy.

d4e8826

Analiza polskiego sądownictwa

Raport Fundacji "Court Watch" ma w intencji jego twórców umożliwić sprecyzowanie, jakich zmian potrzebuję polskie sądy. Stworzony został na podstawie kiludziesięciu innych raportów badawczych i zbiorów danych źródłowych.

Podziel się opinią

Share

d4e8826

d4e8826
d4e8826
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów