ŚwiatCo nam powie Komisja Europejska

Co nam powie Komisja Europejska

Polska osiągnęła już "wysoki poziom
dostosowania" do Unii Europejskiej, ale powinna wznowić wstrzymane
reformy gospodarcze, nasilić walkę z korupcją i przygotowania w
rolnictwie - oświadczy w środę Komisja Europejska.

Organ wykonawczy UE zatwierdzi i o godzinie 15.30 opublikuje w Brukseli raporty o stanie dostosowań krajów przystępujących do Unii w 2004 roku. W polskim raporcie znajdzie się ostrzeżenie, że Polsce grozi nieprzygotowanie do odbioru unijnych dotacji dla rolnictwa i że będzie musiała zamknąć setki zakładów mięsnych i mleczarskich.

Komisja wyrazi opinię, że zaległości dostosowawcze Polski w dziewięciu dziedzinach budzą "poważne zaniepokojenie" i ich nadrobienie wymaga "natychmiastowych i decydujących działań". W przeciwnym razie Polska nie zdąży i narazi się na utratę unijnych pieniędzy lub całkowite wykluczenie swoich pracowników, firm czy towarów z części jednolitego rynku.

W rolnictwie pilnych działań wymaga ustanowienie agencji płatniczych, uprawnionych do rozdziału dotacji, wdrożenie systemu zarządzania dopłatami dla rolników (IACS) i dostosowanie zakładów mięsnych i mleczarskich do "unijnych wymogów zdrowia publicznego".

Ponadto w kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej niepokojące zaległości wystąpiły w ochronie przed chorobą szalonych krów (BSE), w tym w postępowaniu z odpadami zwierzęcymi i kontroli transportu zwierząt hodowlanych, a także w kontroli chorób ziemniaka.

W obszarze rybołówstwa natychmiastowych i decydujących działań wymagają zarządzanie zasobami, system inspekcji i kontroli oraz polityka rynkowa.

Wreszcie, w obszarze swobodnego przepływu osób poważne zaniepokojenie Komisji budzą zaległości w przygotowaniach do wzajemnego uznania kwalifikacji. Chodzi wciąż o dostosowanie programów nauczania lekarzy, dentystów i pielęgniarek.

W ocenie Komisji Europejskiej, Polska ma najwięcej tak poważnych zaległości - następna na liście Malta ma ich sześć, Łotwa pięć, Słowacja i Węgry po cztery, Czechy, Cypr i Estonia po trzy, Litwa dwa, a Słowenia - jeden.

W zakresie przygotowania administracji Komisja zaleca Polsce, żeby zwiększyła liczbę stanowisk w służbie cywilnej obsadzanych w drodze konkursu, zapewniła większą wydajność i przejrzystość sądownictwa oraz żeby nadal traktowała priorytetowo walkę z korupcją.

Komisja oczekuje też od Polski "wzmożonych wysiłków" w znacznie większej liczbie dziedzin, niż powyżej wymienionych. w sumie uwagi dotyczą 19 spośród 30 obszarów, w których toczyły się negocjacje członkowskie. Jest to m.in. prywatyzacja i restrukturyzacja hutnictwa.

Organ wykonawczy Unii opublikuje w sumie 15 dokumentów: 10 "wszechstronnych raportów monitorujących" o stanie przygotowań każdego z państw przystępujących do UE w 2004 roku oraz ich syntezę, trzy "regularne raporty" o postępach Bułgarii, Rumunii i Turcji oraz dokument zbiorczy o tych trzech kandydatach mających przystąpić w późniejszym terminie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)