Trwa ładowanie...
d2tjuc3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Co najmniej 36 zabitych w ataku bojowników na kamieniołom w Kenii

Dżihadystyści z Al-Szabab przyznali się do zamordowania 36 pracowników kamieniołomu na północnym wschodzie Kenii w hrabstwie Mandera. Po zamachu prezydent Kenii Uhuru Kenyatta mianował nowego szefa MSW i przyjął rezygnację szefa policji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co najmniej 36 zabitych w ataku bojowników na kamieniołom w Kenii
(PAP/EPA, Fot: Dai Kurokawa)
d2tjuc3

Zarówno minister spraw wewnętrznych Joseph Ole Lenku, jak i szef kenijskiej policji byli krytykowani za to, że nie zdołali powstrzymać rosnącej fali ataków islamistów.

We wtorek bojownicy Al-Szabab oświadczyli, że zabijając pracowników kamieniołomu dokonali egzekucji "kenijskich krzyżowców". Akt terroru miał być karą za wysłanie przez Kenię wojsk do Somalii - napisali dżihadyści w oświadczeniu.

"Jesteśmy bezkompromisowi w naszych przekonaniach, nieugięci w dążeniach, bezwzględni wobec niewiernych i zrobimy wszystko co konieczne, aby bronić naszych muzułmańskich braci przed kenijską agresją" - oświadczył rzecznik Al-Szabab Ali Mohamud Rage.

d2tjuc3

Gubernator hrabstwa Ali Roba w rozmowie z agencją Reutera przypomniał wcześniej, że do podobnego aktu terroru doszło w zeszłym miesiącu, kiedy islamiści zaatakowali autobus jadący do stolicy kraju - Nairobi.

- Zeszłej nocy (z poniedziałku na wtorek) zaatakowano i zabito 36 osób w ten sam sposób, w jaki zamordowano pasażerów autobusu. Doszło do tego w kamieniołomie znajdującym się około 15 km od miasta Mandera - poinformował przedstawiciel lokalnych władz.

Świadkowie potwierdzają informacje gubernatora, dodając, że większość ofiar zginęła od strzału w tył głowy, a cztery osoby zostały ścięte. Pracownicy kamieniołomu mieli zostać zaatakowani w trakcie snu.

- Bojownicy oddzielili muzułmanów i rozkazali pozostałym położyć się na ziemi, następnie strzelali im w tym głowy z bliskiej odległości - powiedział Reuterowi świadek zdarzenia.

d2tjuc3

W listopadzie islamiści dokonali w tym regionie egzekucji 28 niemuzułmańskich pasażerów autobusu, który uprowadzili niedaleko miasta Mandera. Miał to być odwet za operacje policji kenijskiej przeciwko radykałom w meczetach w Mombasie.

Kenia stała się areną ataków bombowych i z użyciem broni palnej od kiedy wysłała swoje wojska do Somalii w październiku 2011 roku. Zamachy przypisuje się bojownikom z Al-Szabab. Według władz od tego czasu doszło do ponad 130 ataków, w tym na centrum handlowe Westgate w Nairobi we wrześniu 2013 roku. W strzelaninie i zamachach bombowych, które relacjonowały wszystkie telewizje i gazety świata, zginęło wtedy 67 osób, a ponad 200 zostało rannych.

d2tjuc3

Podziel się opinią

Share

d2tjuc3

d2tjuc3
Więcej tematów