Trwa ładowanie...
d4guq2t
emigracja
08-03-2007 13:15

Co najmniej 3 mln Polaków pracowało lub pracuje za granicą

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
nie mniej niż 3 mln Polaków przynajmniej przez krótki czas
pracowało lub obecnie pracuje za granicą - wynika z najnowszego
badania CBOS.

d4guq2t
d4guq2t

CBOS badał zatrudnienie Polaków za granicą w ciągu ostatniej dekady.

Wśród 3 mln Polaków, którzy pracowali lub pracują za granicą od 1 maja 2004 r., ogromna większość znalazła zatrudnienie w jednym z krajów UE. Obecnie za granicą pracuje lub poszukuje pracy ponad 1,1 mln dorosłych Polaków, z czego najwięcej pracuje w Wielkiej Brytanii (26 proc.). Dalej w kolejności są Niemcy (16 proc.), Irlandia (10 proc.), Włochy (6 proc.), Belgia (5 proc.).

Osoby, które zdecydowały się podjąć pracę za granicą po wejściu Polski do UE, pochodzą najczęściej ze wsi lub małych miast - nieprzekraczających 100 tys. mieszkańców. Najwięcej emigrantów zarobkowych jest z regionów południowej i wschodniej Polski.

Z badań CBOS wynika, iż 21 proc. ankietowanych deklaruje, że wyjechało do pracy jeszcze przed akcesją Polski do UE, ale kontynuowało pracę po 1 maja 2004 r. Z kolei 31 proc. pracowało za granicą przed przystąpieniem Polski do UE.

d4guq2t

Jak informuje CBOS, w ciągu ostatnich 10 lat za granicą pracowało co najmniej 2,8 mln obywateli naszego kraju, nie licząc tych, którzy obecnie przebywają na obczyźnie.

Badania CBOS wskazują, że zatrudnienie za granicą w ostatniej dekadzie dwukrotnie częściej deklarują mężczyźni niż kobiety, głównie osoby przed 45. rokiem życia. Zatrudnienie najczęściej znajdowali za granicą przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, właściciele firm i robotnicy wykwalifikowani.

Wśród badanych najwięcej osób informuje, że pracowało w Niemczech (55 proc.). Stosunkowo dużo osób pracowało w Wielkiej Brytanii (12 proc.), USA (8 proc.), Holandii (7 proc.), Włoszech (6 proc.) oraz we Francji (6 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 12-15 stycznia 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 922 dorosłych mieszkańców Polski oraz w dniach 2-5 lutego 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 931 dorosłych mieszkańców Polski.

d4guq2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4guq2t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj