Trwa ładowanie...

Co najmniej 232 osoby zginęły w pożarze w nocnym klubie w Brazylii

Brazylijska policja skorygowała liczbę ofiar pożaru w dyskotece w Santa Maria na południu Brazylii, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę, zmniejszając ją z 245 do 232. Podała też, że rannych zostało 131 osób.

Co najmniej 232 osoby zginęły w pożarze w nocnym klubie w BrazyliiŹródło: PAP/EPA, fot: Germano Rorato
d6j051p
d6j051p

- Liczba osób zabitych wynosi 232, w tym 120 mężczyzn i 112 kobiet - poinformowała policja, dodając, że przyczyną śmierci większości ofiar było uduszenie.

Podała również, że z wnętrza dyskoteki zostały wydobyte już wszystkie ciała, a sam budynek zabezpieczono na potrzeby śledztwa. Ciała ofiar zostały przewiezione do miejskiego centrum sportowego w Santa Maria, gdzie rodziny mogą identyfikować bliskich.

Ogień wybuchł około godz. 2 w nocy czasu miejscowego (godz. 5 czasu polskiego) w klubie "Kiss". Według przedstawiciela klubu sala była niemal pełna i bawiło się w niej wówczas od 1000 do 2000 ludzi. Wśród gości wybuchła panika i zaczęli przepychać się do wyjścia. Cytowany przez lokalną gazetę 23-latek powiedział: - Udało mi się wyjść tylko dlatego, że jestem bardzo silny.

d6j051p

Pożar w zatłoczonym klubie wywołał prawdopodobnie pokaz pirotechniczny. Luiza Sousa, przedstawicielka policji z Santa Maria powiedziała agencji Reutera, że ogień wybuchł, gdy jeden z członków występującego właśnie zespołu albo jego ekipy technicznej zapalił flarę, od której zajął się sufit klubu, a ogień rozprzestrzenił się w ciągu kilku sekund.

- To działo się naprawdę szybko. Było dużo dymu, bardzo ciemnego - relacjonuje 29-latka, której udało się wyjść. Jak podaje straż pożarna, niektóre drzwi prowadzące na zewnątrz dyskoteki były zamknięte.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff z powodu tragedii skróciła wizytę w Chile, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej i regionalnego bloku Ameryki Łacińskiej i Karaibów CELAC, i wraca do kraju - poinformował jej rzecznik.

Santa Maria, położone na samym południu Brazylii przy granicy z Argentyną i Urugwajem w odległości około 300 km od stolicy stanu Rio Grande do Sul, Porto Alegre, jest ważnym miastem uniwersyteckim. Mieszka w nim około 250 tys. ludzi.

Jak podkreśla agencja AP, jest to jeden z najtragiczniejszych pożarów, do jakich doszło w nocnych klubach od ponad dekady. 25 grudnia 2000 roku w pożarze w dyskotece w mieście Luoyang w Chinach zginęło 309 ludzi.

d6j051p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6j051p
Więcej tematów