ŚwiatCo Merkel sądzi o roszczeniach wobec Polaków

Co Merkel sądzi o roszczeniach wobec Polaków

Deputowany SPD Markus Meckel wezwał przewodniczącą CDU Angelę Merkel do zajęcia jasnego stanowiska w kwestii roszczeń wysuwanych przez część niemieckich wypędzonych wobec Polski.

Powodem interwencji niemieckiego socjaldemokraty jest wykonana w czerwcu na wniosek klubu parlamentarnego CDU/CSU ekspertyza, której autor, profesor Eckhard Klein z Poczdamu, uznał niemieckie roszczenia za nadal aktualne.

W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu Meckel przypomniał stanowisko kanclerza Gerharda Schroedera, który oświadczył 1 sierpnia 2004 r. w Warszawie, że zarówno w Niemczech, jak i w Polsce nie ma miejsca ani na prawne, ani na polityczne roszczenia odszkodowawcze i restytucyjne. Stanowisko szefa rządu potwierdziła ekspertyza wykonana na zlecenie obu rządów przez specjalistów prawa międzynarodowego profesorów Jochena Froweina i Jana Barcza.

Socjaldemokrata jest współprzewodniczącym polsko-niemieckiej grupy międzyparlamentarnej. Jego zdaniem, działania kanclerza były konieczną i słuszną reakcją na napięcia w niemiecko-polskich stosunkach wywołanych działalnością Pruskiego Powiernictwa, które chce na drodze sądowej zabiegać o zwrot bądź odszkodowania za pozostawione w Polsce mienie.

Inicjator konkurencyjnej ekspertyzy, poseł CDU Erwin Marschewski skrytykował na początku czerwca stanowisko Schroedera w sprawie niemieckich roszczeń jako niezgodne z prawem międzynarodowym. Oświadczenie kanclerza nie zlikwidowało roszczeń poszkodowanych, ponieważ wypędzenie było przestępstwem przeciwko ludzkości - twierdzi Marschewski, powołując się na ocenę Kleina. Chadecki deputowany kieruje grupą roboczą "Wypędzeni i uchodźcy" klubu parlamentarnego CDU/CSU.

Meckel podkreślił, że nie dziwi go negatywna ocena stanowiska Schroedera ze strony "związanej z wypędzonymi grupy nacisku w klubie parlamentarnym CDU/CSU". Za ważne uznał jednak zajęcie stanowiska w tej sprawie przez kandydatkę CDU/CSU na stanowisko kanclerza Angelę Merkel.

Czy popiera ona stanowisko kanclerza, czy też opowiada się za powrotem do dyskusji z Polską o sprawach majątkowych i tym samym za ponownym obciążeniem tym tematem stosunków polsko-niemieckich? - pyta Meckel.

Poseł SPD przypomniał, że Merkel wielokrotnie opowiadała się za budową w Berlinie "Centrum przeciwko Wypędzeniom". Sprawa roszczeń jest kolejnym tematem, który może wywołać niepokój w Polsce - zauważył Meckel.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)