Co masz zrobić dziś, zrób jutro - nawyk Amerykanów
Odkładanie spraw na później to coraz
powszechniejszy i kosztowniejszy nawyk Amerykanów - ogłosił
kanadyjski psycholog Piers Steel, podsumowując swoje
dziesięcioletnie badania nad tym zjawiskiem.
Ich rezultaty, opublikowane w styczniowym biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, opisała agencja Associated Press. Naukowiec przyjrzał się przyczynom zjawiska i jego kosztom materialnym i psychicznym.
W 1978 roku jedynie 5% Amerykanów przyznawało się do chronicznego odkładania spraw na później. Dziś mówi tak o sobie ponad jedna czwarta - ustalił Steels.
Spośród czynników, które skłaniają ludzi do odwlekania rzeczy na potem, najważniejsze są liczne pokusy. Nigdy wcześniej nie było tak łatwo zająć się czym innym, by tylko uciec od nieprzyjemnych obowiązków - twierdzi Steels, wskazując na gry komputerowe, pocztę elektroniczną i Internet.
Tymczasem zwłoka w regulowaniu podatków czy w ostatniej chwili kupowane prezenty gwiazdkowe, opłacane kartą kredytową, kosztują Amerykanów coraz więcej - zauważa psycholog. Gdyby ikona i sygnał anonsujący nadejście nowego e-maila znikły z komputerów, PKB kraju wzrósłby o miliardy dolarów - dodaje.
Z zakłopotaniem Steels przyznaje, że jego zaplanowane na pięć lat badania przeciągnęły się na kolejne pięć. Nie wyjaśnia, co spowodowało zwłokę, ale dodaje, że im dłużej bada odkładanie spraw na później, tym lepiej radzi sobie z tym problemem. A jeśli nawet zdarza mu się wziąć sobie wolny dzień, zawsze może powiedzieć, że prowadzi w tym czasie badania terenowe.