Co jeszcze obieca PiS? Są pierwsze przecieki
Od deklaracji wprowadzenia 800 plus minęło dopiero kilka dni, a już pojawiają się informacje o kolejnych obietnicach, jakie do jesiennych wyborów może złożyć Prawo i Sprawiedliwość. W związku z szalejącą inflacją, wiele z nich ma dotyczyć portfeli Polaków.
Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że PiS rozważa wprowadzenie na stałe serii "tarcz": covidowej (wprowadzonej pierwotnie by pomóc przedsiębiorcom w pandemii COVID-19), antyinflacyjnej (mającej łagodzić skutki wysokiej inflacji) czy energetycznej (mającej łagodzić skutki drożejącej energii elektrycznej).
- Rozważamy wprowadzenie takich mechanizmów na stałe. Byłyby uruchamiane w momencie kłopotów gospodarczych i których to mechanizmów nie trzeba będzie wymyślać za każdym razem od początku - tłumaczy rozmówca "DGP" z rządu.
Opozycja jednak wątpi w skuteczność takiego rozwiązania. Robert Kropiwnicki (KO) pyta "czy da się wystandaryzować instrumenty na sytuacja nieprzewidywalne"? - Przecież kryzys zbożowy nijak się ma do kryzysu energetycznego, on ma zupełnie inną specyfikę - przekonuje poseł.
Do pomysłu PiS-u sceptycznie podchodzą też eksperci. - Trudno mi sobie wyobrazić uniwersalny mechanizm , który działałby w każdej sytuacji kryzysowej i pozwalałby odpowiednio wycelować pomoc - mówi Michał Borowski z Business Centre Club.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: pomysły PiS na autostrady. Jednoznaczna ocena posłanki Lewicy
PiS rozpoczął festiwal obietnic. Seria propozycji
Ale to nie wszystko. Według "DGP" partia rządząca pracuje też nad uproszczeniem systemu podatkowego. W ramach tych zmian urzędy skarbowe miałyby wejść w rolę księgowych i - za zgodą przedsiębiorcy - rozliczać firmę.
Jednak w ocenie Michała Borowskiego z BCC, pracownicy skarbówki "są nieprzygotowani na tego typu działania, także od strony kompetencyjnej". - Księgowa czy doradca podatkowy szuka rozwiązań, a urząd skarbowy szuka problemu. Dlatego najpierw skupiłbym się na zmianach, które spowodują, że urząd ten będzie bardziej przyjazny przedsiębiorcom - mówi ekspert.
Rząd ma też przygotowywać propozycje dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Wśród nich mają znaleźć się granty oraz bony, m.in. na opiekę nad dziećmi.
Przeczytaj też:
Źródło "Dziennik Gazeta Prawna"