Co drugi Polak uważa, że jego pozycja społeczna jest niska
Blisko połowa Polaków (49,7%), ankietowanych przez CBOS uważa, że ich pozycja społeczna jest niska; osoby te umieściły się poniżej środka dziewięciostopniowej skali. Tylko co szósty ankietowany uważa, że ma pozycję społeczną wyższą niż średnia (17%).
Tylko 2,8% ankietowanych zaliczyło się do warstwy wyższej; 59,2% - do warstwy średniej, a 35,4% - do warstwy niższej. 2,5% respondentów nie ma zdania na ten temat.
Z komunikatu wynika, że na samym dole drabiny społecznej umieściło się 6,8% ankietowanych - czyli dwa razy tyle co w roku 1997 (3,1%), kiedy również przeprowadzono badanie tego typu. Zmiana wskaźnika "to przede wszystkim odbicie złej sytuacji gospodarczej, wzrostu bezrobocia i obniżenia się poziomu życia gospodarstw domowych oraz towarzyszących tym zjawiskom złych nastrojów społecznych" - napisano w komunikacie CBOS.
Większość ankietowanych uważa się za ludzi średnio zamożnych (57,3%). Jako biednych postrzega się 40,3% respondentów, a jako bogatych - zaledwie 0,2%. 2,2% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.
Jednocześnie ogromna większość Polaków (93,3%) uważa siebie za ludzi nie mających wpływów czy władzy. Tylko co dwudziesty respondent (4,7%) jest odmiennego zdania. 2,1% nie miało zdania. Najczęściej posiadanie wpływów i władzy deklarują przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji.
Mając do wyboru listę kilkunastu grup i klas, Polacy najczęściej identyfikują się z klasą średnią (27,3%) i robotniczą (27,2%), a następnie z klasą chłopską (12,9%); trzy następne kategorie to: specjaliści z wyższym wykształceniem (3,3%), przedsiębiorcy (2,4%) i menedżerowie (0,7%).
Badanie postrzegania pozycji społecznej Polaków Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dniach od 7 do 10 maja na próbie 1006 osób.