InnowacjeCo dinozaur może mieć wspólnego z papugą?

Co dinozaur może mieć wspólnego z papugą?

Dinozaur żyjący 110 mln lat temu był pod pewnymi względami podobny do dzisiejszych papug - do tak niespodziewanych wniosków doszli paleontolodzy w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Royal Society B".

Co dinozaur może mieć wspólnego z papugą?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dinozaur o nazwie Psittacosaurus gobiensis przypomina papugę na sterydach. Naukowcy odkryli to podobieństwo badając dietę i budowę jego szczęki. - Psittacozaur odkrył przyjemność w zjadaniu orzechów już 110 mln lat temu, 60 mln lat przed zjawieniem się papug - opisuje serwisowi Discovery News jeden z autorów artykułu, wybitny paleontolog, Paul Sereno.

Po raz pierwszy kości tego mierzącego około metr długości dinozaura odkryto jeszcze w latach 20. XX w. na pustyni Gobi w Mongolii. Amerykański paleontolog Jack Horner odnalazł co najmniej 180 skamieniałości psittacozaurów.

Analiza czaszki psittacozaura dowodzi, że znajdują się na niej stosunkowo duże obszary, do których były przyczepione silne mięśnie żuchwy. Podobnie wzmocnione są dzioby papug.

- Dinozaury te rozdrabniały pokarm wysuwając swoją dolną szczękę do przodu, następnie do góry i do tyłu, kierując pożywienie na górne zęby. Bardzo dziwnie - komentuje Sereno.

W przewodzie pokarmowym dinozaura znaleziono tzw. gastrolity, czyli drobne kamyki ułatwiające trawienie pokarmu. Występują one też w żołądkach ptaków, pomagając w rozdrabnianiu ziarna czy orzechów. Zdaniem badaczy, zaokrąglony kształt dzioba wskazuje, że dinozaur był wegetarianinem.

Występowanie psittacozaurów ograniczone było do Azji Środkowej. Mimo łagodnego klimatu, panującego w tym czasie na pustyni Gobi, psittacozaury pojawiły się na ewolucyjnej scenie na około 10-20 mln lat. Mierząc kategoriami królestwa zwierząt, jest to relatywnie krótki okres - piszą naukowcy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)