Trwa ładowanie...

Co dalej z kredytami frankowymi? Na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze?

Niedługo po wejściu Polski do Unii Europejskiej banki zaczęły oferować swoim klientom kredyty we frankach szwajcarskich. Ze względu na niski kurs tej waluty, oferty tego typu wydawały się wyjątkowo korzystne, w związku z czym wiele osób z nich skorzystało. Niestety niedługo potem frank zaczął się umacniać, a jego cena wzrosła od około 2 złotych do nawet 5 zł. Był to potężny cios dla frankowiczów i choć ich sytuacja jest trudna od niemal 10 lat, to nadal brakuje sensownego rozwiązania.

Co dalej z kredytami frankowymi? Na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze?Źródło: Pixabay.com, fot: AJEL
d4b2oi5
d4b2oi5

Jak w tej chwili radzą sobie frankowicze?

W tym roku kurs franka szwajcarskiego jest na stosunkowo niskim poziomie, w kwietniu 2018 roku frank kosztował około 3,40 - 3,50 zł, natomiast obecnie utrzymuje się na poziomie około 3,70 zł – 3,80 zł. W porównaniu z jego ceną z czasów, gdy udzielano najwięcej kredytów we frankach to i tak dużo, jednak do rekordowo wysokiego kursu z 2015 roku wciąż daleko. Temat związany z sytuacją osób, które straciły naprawdę duże sumy pieniędzy w wyniku zaciągnięcia kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie co jakiś czas jest na nowo poruszany. Frankowicze szukają pomocy w wyspecjalizowanych w tego typu sprawach kancelariach prawnych, takich jak m.in. http://www.kpsi.pro/kredyt. Pomoc obiecywał także rząd, jednak do tej pory nie weszła w życie obiecywana ustawa prezydencka o przewalutowaniu kredytów.

Pomoc dla frankowiczów ze strony rządu

Podczas swojej kampanii wyborczej obecny prezydent Andrzej Duda obiecywał, że wprowadzi ustawę nakazująca bankom przewalutowanie kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Powstał nawet projekt tej ustawy, jednak nigdy nie trafił on do parlamentu. Zakładał on również utworzenie specjalnego funduszu wsparcia oraz Funduszu Restrukturyzacyjnego.

Sprawą kredytów we frankach zainteresowały się także różne ugrupowania polityczne, w tym Kukiz’15 oraz PO, które stworzyły własne projekty pomocy frankowiczom. Pierwszy z nich dotyczy restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej. Oznacza to, że banki musiałyby przeliczyć kwoty kredytów i ustalić ich wysokość na podstawie kwoty, która rzeczywiście została wypłacona kredytobiorcy w złotówkach.

Drugi projekt poselski optował za wprowadzeniem prawa do przewalutowania kredytu po aktualnym kursie, po tym jak bank przedstawi symulację kredytu i salda zadłużenia zakładając, że został on zaciągnięty w polskiej, a nie w szwajcarskiej walucie. Ze względu na to, że kredyty we frankach były nisko oprocentowane, to kredytobiorca musiałby zwrócić połowę różnicy pomiędzy kosztem kredytu w złotówkach, a kosztem kredytu we frankach szwajcarskich.
Niestety żaden z tych pomysłów nie wszedł jeszcze w życie i trudno zakładać, że nastąpi to w niedalekiej przyszłości, w związku z czym frankowicze zmuszeni są do dochodzenia swoich praw przed sądem składając prywatne lub zbiorowe pozwy.

d4b2oi5

Walka z bankiem w sądzie

Nie każdy, kto wziął kredyt we frankach wie, że ma prawo do odzyskania nienależnie świadczonych na rzecz banku kwot. Chcąc dochodzić sprawiedliwości przed sądem warto zwrócić się po pomoc do doświadczonej kancelarii, która prowadziła już podobne sprawy i opracuje odpowiednią strategię działania do konkretnej sytuacji. Kredytobiorcy mogą dziś przebierać w ofertach kancelarii prawnych, które oferują swoją obsługę nakierowaną na skuteczne wyegzekwowanie roszczeń od banków. Ilość toczących się spraw z tytułu stosowania klauzul abuzywnych w umowach kredytowych indeksowanych i denominowanych do CHF jest aktualnie bardzo duża, dlatego też warto wziąć sprawę w swoje ręce. Szukając odpowiedniej kancelarii, która rzetelnie zajmie się tego typu sprawą, należy zwracać uwagę na takie kwestie jak:

  • merytoryczne przygotowanie do prowadzenia tego typu spraw, potwierdzone obszernym zakresem wiedzy i doświadczeniem,
  • dobry i oparty na wzajemnym zrozumieniu kontakt związany z przedmiotem sprawy, który przewiduje wszystkie możliwe zakończenia sporu i wyczerpująco odpowiada na wszelkie wątpliwości i zapytania,
  • kompleksowość proponowanej usługi.

Jakie są szanse na wygranie procesu z bankiem?

Na przestrzeni ostatnich lat sfera prawna w aspekcie ochrony konsumenta i jego interesów znacząco się poszerzyła, patrząc przez pryzmat działań UOKiK, Rzecznika Finansowego i Arbitra Bankowego. Orzecznictwo w sprawach dotyczących frankowiczów dotychczas kształtowało się i przybierało różny obrót w pozornie identycznych sprawach. Lawina pozwów przeciwko bankom z ostatnich dwóch lat daje nadzieję na ugruntowanie się orzecznictwa pro-klienckiego, opartego o w pełni merytoryczne pozwy, bezpośrednio odnoszące się do aktualnych wydarzeń w tej dziedzinie. Decyzja o wystąpieniu do sądu z pozwem przeciwko bankowi powinna być podjęta na podstawie dokładnej analizy bieżących orzeczeń sądów w podobnych sprawach.

d4b2oi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b2oi5
Więcej tematów