Trwa ładowanie...
d3km3iq
śmierć
20-09-2005 16:20

Co dalej z dokumentacją Wiesenthala?

Wiele austriackich organizacji jest zainteresowanych utworzeniem, na bazie dokumentacji zgromadzonej przez zmarłego Szymona Wiesenthala, Wiedeńskiego Instytutu Studiów Holokaustu im. Szymona Wiesenthala.

d3km3iq
d3km3iq

Wiesenthal pozostawił po sobie obszerne archiwum o zbrodniarzach wojennych i ofiarach Holokaustu. Jego zbiory, stanowiące cały dorobek archiwizacyjny Wiesenthala od 1945 r., zajmują 120-metrowe mieszkanie w centrum Wiednia. Najważniejszym elementem są dane osobowe oprawców oraz listy od ludzi z całego świata. Ponadto materiały informacyjne o poszukiwaniach deportowanego przez Rosjan szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga.

Przewodniczącym komitetu na rzecz powołania instytutu został politolog z Innsbrucku Anton Pelinka. Instytut miałby charakter naukowo-badawczy oraz byłby miejscem odczytów i wystaw. Pelinka szacuje potrzeby finansowe instytutu na 3 miliony euro. Liczy na dotacje od państwa i miasta Wiedeń.

Pelinka uważa, że archiwum powinno pozostać w Austrii. Innym miejscem dla zgromadzonej dokumentacji mógłby być Instytut Yad Vashem w Izraelu lub Centrum Wiesenthala w Los Angeles. Jednakże wtedy archiwum miałoby mniej dydaktyczny charakter. Pelinka podkreślił, że o powołaniu instytutu rozmawiał z Wiesenthalem.

Siedzibą Instytutu Studiów Holokaustu im. Szymona Wiesenthala byłby budynek w centrum Wiednia na Rabensteig. Przewodniczący Izraelskiej Wspólnoty Kultury w Wiedniu Ariel Muzicant uważa, że dokumentacja Wiesenthala jest dobrem wszystkich Austriaków. Zdaniem Muzicanta w instytucie powinny znaleźć się zbiory Izraelskiej Wspólnoty Kultury. Chodzi o stworzenie największego na świecie archiwum żydowskiego.

d3km3iq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3km3iq
Więcej tematów