Co Benedykt XVI sądzi o ukrzyżowanej żabie?
Rzeźba przedstawiająca żabę na krzyżu, wystawiona w muzeum w północno-włoskim Bolzano, stała się obiektem gorących sporów, kiedy w okolice miasta przybył na urlop Benedykt XVI.
Miejscowy radny Franz Pahl zaczął strajk głodowy, żądając usunięcia rzeźby z muzeum. Wsparła go grupa miejscowych katolików, zwracając się do policji o interwencję. Separatystyczny Związek Południowego Tyrolu zebrał z kolei 10 tysięcy podpisów pod obywatelską petycją o usunięcie „ukrzyżowanej żaby”.
Obrazoburcza żaba, dzieło niemieckiego rzeźbiarza Martina Kippenberga, budzi kontrowersje już od maja ubiegłego roku, kiedy została wystawiona w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolzano.
Niektórzy miejscowi politycy protestowali wtedy przeciw „jawnej prowokacji”, ale sprawa szybko przycichła. Konflikt rozgorzał na nowo w ostatnich dniach, gdy w okolice miasta przybył na letni wypoczynek papież.
Jak podaje „The Times”, o proteście przeciw wystawianiu „ukrzyżowanej żaby” dowiedział się Benedykt XVI. Papież rozmawiał na ten temat z biskupem Bolzano Wilhelmem Eggerem. Hierarcha odmówił jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy, jak Ojciec Święty odniósł się do konfliktu o rzeźbę.
Radny Franz Pahl głodował przeciw wystawieniu rzeźby przez osiem dni, ale odniósł tylko połowiczny sukces. Żaba została przeniesiona na trzecie piętro muzeum z dotychczasowego miejsca przy samym wejściu do przybytku. Dyrektorka muzeum Corinne Diserens odmówiła usunięcia obrazoburczej rzeźby, oskarżając Pahla i innych protestujących o „próbę instrumentalizacji dzieła w celach politycznych”.