PolskaCo będzie z prawem o adwokaturze?

Co będzie z prawem o adwokaturze?

Rząd zbierze się we wtorek w południe na
drugim - od zaprzysiężenia w ubiegłym tygodniu - posiedzeniu.
Ministrowie mają zająć się m.in. projektami nowelizacji ustaw
Prawo o adwokaturze oraz o pracownikach sądów i prokuratury.

Projekt nowelizacji Prawa o adwokaturze zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości wobec korporacji: adwokatów, radców prawnych i notariuszy oraz wprowadza jasne kryteria sprawowania przez niego nadzoru nad tymi korporacjami.

W projekcie noweli organy tych korporacji zobowiązano do przesyłania ministrowi sprawiedliwości każdej uchwały w ciągu 21 dni od jej podjęcia. Zaproponowano też skrócenie z 6 do 3 miesięcy terminu, w jakim minister może zwrócić się do Sądu Najwyższego o uchylenie sprzecznych z prawem uchwał tych organów.

Zgodnie z projektem, do ministra sprawiedliwości będzie się można odwołać od uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej o odmowie wpisu na listę aplikantów adwokackich i adwokatów oraz o skreśleniu z tych list. Do ministra będzie się też można odwołać od uchwały prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie zawieszenia prawa wykonywania zawodu, skreślenia z listy radców prawnych oraz odmowy wpisu na listę radców prawnych lub aplikantów radcowskich.

Projekt nowelizacji ustawy o pracownikach sądów i prokuratury przewiduje m.in. zmianę warunków, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o przyjęcie na staż w sądzie lub prokuraturze oraz wprowadzenie konkursów na staż urzędniczy w tych instytucjach. Konkursy będzie przeprowadzać specjalna komisja, powoływana przez prezesa sądu lub prokuratora.

Rząd ma rozpatrzyć także projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy. Zmienia on zasady ustalania wymiaru czasu pracy dla pracowników. Chodzi o usunięcie wątpliwości dotyczących obowiązku odpracowywania dni świątecznych.

Ministrowie mają się zająć również projektem zmiany rozporządzenia w sprawie stawek podstawowych wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów, asesorów i aplikantów prokuratury oraz stawek dodatku funkcyjnego prokuratorów.

Rząd ma także pracować nad sprawozdaniem dla Komisji Europejskiej za 2005 r. w zakresie realizacji Planu dostępu do zasobów węgla kamiennego w latach 2004-2006 oraz planu zamknięcia kopalń w latach 2004-2007.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)