CKE podało ostateczne wyniki matur; ilu uczniów oblało?
85% tegorocznych maturzystów zdało maturę - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, która opublikowała ostateczne wyniki egzaminu maturalnego uwzględniając w nich wyniki dodatkowych czerwcowych egzaminów i sierpniowych poprawek.
Gdy pod koniec czerwca CKE opublikowała wstępne wyniki matur okazało się, że w maju egzamin dojrzałości zdało 75,5% maturzystów. 7% maturzystów nie miało prawa do poprawy egzaminu; reszta, czyli 17,5%, mogła to zrobić pod koniec sierpnia.
Z wyników końcowych wynika, że z maturą najlepiej poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących - egzaminy zdało 93% z nich, i z techników - zdało 76%. Podobnie jak w latach ubiegłych słabiej poszło abiturientom z liceów profilowanych - maturę zadało 67%, liceów uzupełniających - zdało 37%, i techników uzupełniających - zdało 32%.
W czerwcu dane te wyglądały następująco: w liceach ogólnokształcących egzaminy zdało 86% przystępujących do nich osób, w technikach - 63%, w liceach uzupełniających - 23%, w technikach uzupełniających - 19%.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Egzamin maturalny jest zdany, jeśli abiturient w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Wyniki z egzaminów obowiązkowych na poziomie rozszerzonym oraz z przedmiotów dodatkowych nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa dojrzałości; ważne są jedynie przy rekrutacji na studia.
Ostatecznie egzamin z języka polskiego zdało - 97% maturzystów (w maju - 96%), z matematyki - 86% (w maju - 79%), z angielskiego - 96% (w maju - 95%), z niemieckiego - 93% (w maju - 91%), z rosyjskiego - 96% (w maju - 95%), z francuskiego - 96% (w maju - 95%), z hiszpańskiego - 99% (w maju - 98%), z włoskiego - 100% (w maju - 99%).
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z języka polskiego na poziomie podstawowym to 53,6% możliwych do uzyskania punktów. Średni wynik z matematyki na poziomie podstawnym to 48,24% pkt.
Średnie wyniki uzyskane z języków obcych na poziomie podstawowym to: angielski - 69,69% pkt., niemiecki - 57,82% pkt., rosyjski - 64,23% pkt., francuski - 72,77% pkt., hiszpański - 78,47% pkt., włoski - 82,41% pkt.
Ostateczne wyniki tegorocznej matury są zbliżone do ostatecznych wyników matury w ubiegłym roku. Wtedy egzamin z polskiego na poziomie podstawowym zdało 95% maturzystów, z matematyki - 87%, z języka angielskiego - 86%, z niemieckiego - 94%., z francuskiego - 94%, z rosyjskiego - 95%, z hiszpańskiego - 97%, z włoskiego - 99%.
W tym roku do matury przystąpiło 355 116 osób ubiegających się o świadectwo dojrzałości. Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych stanowili 97% wszystkich zdających. Pozostali to absolwenci z lat ubiegłych. Do matury przystąpili również - w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego - absolwenci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach.
Liczba zdających, którzy przystąpili w tym roku do wszystkich egzaminów obowiązkowych, to 344 380 osób. Maturę spośród nich zdało 292 642 osoby, a nie zdało - 70 824 osoby.