Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciszy wyborczej

Cisza wyborcza to okres, w którym zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. W tym czasie wyborcy na spokojnie mogą przemyśleć, jak głosować. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ciszy wyborczej?

Share
Cisza wyborcza. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciszy wyborczej
Źródło: Getty Images
d407wss

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Przed wyborami prezydenckimi 2020 cisza wyborcza trwa więc przez całą sobotę 27 czerwca, począwszy od północy, aż do zakończenia głosowania w dniu wyborów, czyli do 28 czerwca do godziny 21:00,

W czasie trwania ciszy wyborczej nie wolno:

  • prowadzić agitacji wyborczej,
  • zwoływać zgromadzeń,
  • organizować pochodów i manifestacji,
  • wygłaszać przemówień,
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych, również w internecie,
  • agitować w lokalu wyborczych, rozpowszechniając symbole, napisy, znaki kojarzące się jednoznacznie z kandydatami i komitetami wyborczymi,
  • podawać wyników sondaży wyborczych.

PKW przypomina, że każde naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów w czasie trwania ciszy wyborczej to przestępstwo.

d407wss

Państwowa Komisja wyborcza apeluje, że jeśli jesteś świadkiem łamania ciszy wyborczej, to koniecznie zgłoś to policji.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Za złamanie zakazu publikowania sondaży wyborczych - kara od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

d407wss

Podziel się opinią

Share
d407wss
d407wss
Więcej tematów