Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić w czasie ciszy wyborczej?
Kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Po co została wprowadzona przed wyborami? Co jest zabronione w czasie trwania ciszy wyborczej? Podajemy najważniejsze informacje.
Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? I do kiedy trwa?
Cisza wyborcza rozpoczyna się zawsze na 24 godziny przed wyborami. Skoro więc wybory prezydenckie 2020 odbywają się 28 czerwca, to cisza wyborcza rozpoczęła się 27 czerwca o północy i obowiązuje przez całą sobotę oraz w niedzielę do momentu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21:00.
Co jest zabronione w czasie trwania ciszy wyborczej?
Cisza wyborcza to czas dla wyborców, by mogli spokojnie zastanowić się, na kogo głosować w wyborach. W czasie trwania ciszy wyborczej nie odbywają się już żadne wiece wyborcze, a wszelka agitacja jest zabroniona. Nikt nie może w czasie trwania ciszy wyborczej nakłaniać, czy zachęcać do oddania głosu na któregoś z kandydatów. Zabronione jest też rozpowszechnianie jakichkolwiek materiałów wyborczych. W samym lokalu wyborczym nie mogą się również znajdować żadne symbole, znaki czy napisy, które można byłoby skojarzyć z kandydatami. Zabronione jest także upublicznianie wyników sondaży wyborczych.
"W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu" - wyjaśnia PKW.
Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.