Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić w czasie ciszy wyborczej?

Kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Po co została wprowadzona przed wyborami? Co jest zabronione w czasie trwania ciszy wyborczej? Podajemy najważniejsze informacje.

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić w czasie ciszy wyborczej?Źródło: Getty Images
dqdyh5s
dqdyh5s

Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? I do kiedy trwa?

Cisza wyborcza rozpoczyna się zawsze na 24 godziny przed wyborami. Skoro więc wybory prezydenckie 2020 odbywają się 28 czerwca, to cisza wyborcza rozpoczęła się 27 czerwca o północy i obowiązuje przez całą sobotę oraz w niedzielę do momentu zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21:00.

Co jest zabronione w czasie trwania ciszy wyborczej?

Cisza wyborcza to czas dla wyborców, by mogli spokojnie zastanowić się, na kogo głosować w wyborach. W czasie trwania ciszy wyborczej nie odbywają się już żadne wiece wyborcze, a wszelka agitacja jest zabroniona. Nikt nie może w czasie trwania ciszy wyborczej nakłaniać, czy zachęcać do oddania głosu na któregoś z kandydatów. Zabronione jest też rozpowszechnianie jakichkolwiek materiałów wyborczych. W samym lokalu wyborczym nie mogą się również znajdować żadne symbole, znaki czy napisy, które można byłoby skojarzyć z kandydatami. Zabronione jest także upublicznianie wyników sondaży wyborczych.

"W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu" - wyjaśnia PKW.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

dqdyh5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqdyh5s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj