Cisza wyborcza 2019. Sprawdź, jak długo potrwa i jakich zachowań należy unikać podczas wyborów parlamentarnych 2019

Cisza wyborcza 2019 rozpoczęła się 24 godziny przed wyborami parlamentarnymi. Sprawdź, jak długo potrwa i jakich postaw należy się wówczas wystrzegać.

Cisza wyborcza 2019. Sprawdź, jak długo potrwa i jakich zachowań należy unikać podczas wyborów parlamentarnych 2019
Źródło zdjęć: © iStock.com

Wybory 2019 – cisza wyborcza

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się już jutro, niedzielę 13 października. Wówczas wybierzemy 100 senatorów i 460 posłów, którzy przez najbliższe cztery lata będą sprawować władzę w naszym imieniu. Przypominamy, że na 24 godziny przed dniem głosowania rozpoczyna się tzw. cisza wyborcza. O ile żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godzinie 21.

Czym jest cisza wyborcza?

Cisza wyborcza stanowi okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji politycznej. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru. Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej będące wykroczeniem grozi grzywna. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe. Kontrowersyjną sprawą są plakaty umieszczone na środkach transportu publicznego. Zostały one naklejone przed ciszą, ale w czasie ciszy wyborczej pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Naruszeniem ciszy wyborczej nie jest zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach, jeżeli nie agituje się na rzecz określonego kandydata lub komitetu wyborczego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)