Cisco łamie GPL
Konsultant oprogramowania Armijn Hemel z firmy Loohuis Consulting odkrył, że pewne komponenty oprogramowania telefonu internetowego iPhone WIP300 firmy Linksys ( należącej do Cisco ) powinny być udostępnione na licencji GPL, a nie są.
[
]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/11650/iphone_big.jpeg',276,464) )
iPhone Linksysa
Firma zbudowała oprogramowanie do swojego produktu na bazie systemu Linux, który - jak wiadomo - jest udostępniany na zasadach GNU General Public License i tym samym Linksys powinien udostępnić na tej samej licencji swoje zmodyfikowane źródła. John Earnhardt z Cisco zapewnił w firmowym blogu - http://blogs.cisco.com/news/2007/01/opensourceresearcher_alerts.html, że firma pracuje nad rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Linksys używał oprogramowania bazującego na systemie Linux w wielu swoich produktach ( m.in. w popularnym routerze WRT54G ) i źródła do nich są udostępnione na stronie producenta. Earnhardt mówi, że zgodność z otwartymi standardami jest bardzo ważna dla firmy i podejmie ona wszelkie wymagane działania, aby zapewnić zgodność z wykorzystywanymi licencjami.
Armijn Hemel o problemie informował firmę już w zeszłym roku, a w minionym tygodniu przesłał do Cisco dokładny raport techniczny zawierający precyzyjnie wskazane sporne fragmenty kodu. Według niego nie zawierają one żadnych interesujących funkcji i możliwe, że z tego właśnie powodu firma nie zwróciła uwagi na ten fakt .
Hemel współpracuje z organizacją GPL Violations Project - http://gpl-violations.org/index.html, która śledzi tego typu przypadki i jak do tej pory udało jej się wymusić przestrzeganie licencji GPL w około stu przypadkach.
Z internetowym telefonem iPhone związany jest także niedawny pozew przeciwko firmie Apple i nazwie jej najnowszego produktu. Pisaliśmy o tym w artykułach "iPhone, czyli telefon z jabłuszkiem - http://www.idg.pl/news/104896.html" i "Cisco: iPhone to nasza marka - http://www.idg.pl/news/104967.html".