"Ciężki Wielki Post polskiego Kościoła"
"Corriere della Sera" informując w niedzielę o
mianowaniu Kazimierza Nycza nowym arcybiskupem warszawskim dużo
miejsca poświęca kolejnym odsłonom lustracji w Polsce i ostremu
protestowi kardynała Dziwisza przeciwko atakowaniu
współpracowników Jana Pawła II. Watykanista włoskiej gazety Luigi Accattoli podkreśla, że "to, co przeżywa polski Kościół, to ciężki Wielki Post".
04.03.2007 11:15
Największa włoska gazeta w artykule zatytułowanym "Księża-szpiedzy, spisek przeciwko Wojtyle" obszernie cytuje wypowiedzi metropolity krakowskiego, który w Radiu Watykańskim powiedział, że celem ujawniania nazwisk agentów jest utrudnienie procesu beatyfikacyjnego papieża.
Watykanista włoskiej gazety Luigi Accattoli, cytując księdza Adama Bonieckiego, przedstawia arcybiskupa Nycza jako osobę spokojną, sympatyczną, pełną życzliwej ciekawości wobec każdego, przypominającą stylem Karola Wojtyłę.
Włoski publicysta podkreśla zarazem, że "to, co przeżywa polski Kościół, to ciężki Wielki Post". W ten sposób Accattoli odnosi się do kryzysu w związku z lustracją. Przypominając, że Środa Popielcowa była dniem pokuty za grzechy popełnione przez księży-współpracowników komunistycznych służb, Accattoli dodaje, że ta pokuta jeszcze się nie skończyła.
Watykanista przytacza fragmenty wywiadu, jakiego w piątek udzielił Radiu Watykańskiemu kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski stanął w obronie nuncjusza apostolskiego w Bratysławie arcybiskupa Henryka Nowackiego, którego nazwisko jako tajnego współpracownika SB podały niektóre polskie media. Osobisty papieski sekretarz wyraził opinię, że "uderzenie w tego człowieka jest uderzeniem we wszystkich Polaków, współpracowników Ojca Świętego, a tym samym w Sługę Bożego Jana Pawła II".
To zaś - zdaniem kardynała Dziwisza - ma na celu utrudnienie procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża.
Luigi Accattoli, powołując się na głosy z Watykanu dodaje, że tę opinię na temat celowego utrudniania beatyfikacji kardynał Dziwisz wyrażał już wcześniej prywatnie, gdy pojawiły się oskarżenia o współpracę z SB wobec arcybiskupa Juliusza Paetza, pięciu księży, jego przyjaciół z Krakowa, a także księdza kanonika Michała Jagosza, pracującego w komisji historycznej, zajmującej się procesem beatyfikacyjnym papieża.
Sylwia Wysocka